RTSH Sport Live

“Ambicioz, që ka mësuar nga mjeshtra të mëdhenj”, Marca analizon Silvinjon

  • 23/06/2024
  • |
  • Futboll Vendi
“Ambicioz, që ka mësuar nga mjeshtra të mëdhenj”, Marca analizon Silvinjon

Gazeta spanjolle “Marca” analizon karrierën e trajnerin të Shqipërisë Silvinjo në një shkrim, ku vlerëson punën e brazilianit dhe thekson se ai ka mësuar nga më të mirët.

“Si lojtar, Sylvinho nuk ishte një yll i madh. Ai u stërvit te Corinthians nga ku bëri kërcimin për në Evropë. Ai ishte tek Arsenal para se të vinte në Spanjë ku luajti për Celta Vigon dhe më vonë për Barcelonën, një ekip në të cilin ai përfundoi pesë sezone dhe fitoi dy Kupa Evropiane. Ai do ta mbyllte karrierën e tij një vit më vonë te City.

Ai pati mundësinë të punojë me disa nga trajnerët më të mirë. Tek Arsenal ai ishte nën komandën e Arsene Ëengerit; te Barcelona ai kishte Frank Rijkaard dhe Pep Guardiola; te Celta te Lotina, Victor Fernández dhe Antic; ndërsa te Manchester City trajner i tij ishte Roberto Mancini. Një mësues luksi për karrierën e tij si trajner, siç e ka njohur edhe vetë. Ai do të përkonte me trajnerin italian në fillimet e tij si trajner, duke qenë asistent i tij te Interi. Si dhe i Tites te Brazili.

Sylvinho ka pasur dhe ka pasur fatin të njohë shumë Liga të ndryshme që e kanë pasuruar për punën e tij. Por përveç njohurive të tij për futbollin, Sylvinho është një menaxher i shkëlqyer grupi teksa po e demonstron me skuadrën shqiptare. Ai është një person shumë i komunikueshëm që ka fituar dhomat e zhveshjes. Ai flet katër gjuhë dhe kjo do të thotë se mund të komunikojë mirë me të gjithë lojtarët.

Ai pranoi postin e trajnerit të Shqipërisë kur pa potencialin që kishte ekipi me lojtarët që luajnë në ligat kryesore europiane. Dhe rezultati është atje. Por Sylvinho është ambicioz dhe nuk vendoset. Disa javë më parë ishte shumë e qartë në një intervistë për MARCA: "Është mirë të shkosh në Euro, por ne duam gjithnjë e më shumë", shkruan gazeta spanjolle.