RTSH Sport Live

Abakharov e çon Shqipërinë në majën e botës

  • 17/09/2022
  • |
  • Sporte të tjera
Abakharov e çon Shqipërinë në majën e botës
Mundësi kuqezi triumfoi në finale e peshës 57 kg ndaj amerikanit Gilmen

Mundja shqiptare ka tashmë një kampion bote. Zelimkhan Abakharov shkruan historinë në mes të Beogradit, duke i siguruar atdheut të tij të adoptuar kurorën e më të mirit të botës. Mundësi kuqezi ka shkëlqer në tapetin e Kampionatit Botëror teksa në gjysmëfinale pati mundur serbin Stevan Miçiç, i cili është medalist Olimpik. Abakarov arriti në finale e kategorisë së peshës trupore deri në 57 kg në mundjen e lirë, ku përballë amerikanit Tomas Gilmen.

Sportisti i trajnerit Leonard Çakmashi dominoi edhe në ndeshjen finale, duke siguruar  medaljen e artë dhe duke u shpallur të shtunën "kampion bote" në kryeqytetin e Serbisë, Beograd. Një arritje e madhe e mundësit kuqezi, i cili në finalen e zhvilluar, e ka mundur amerikanin 7-4. Më pas festa e tij ka qenë e përligjur, duke festuar me flamurin kuqezi në tapet.

Ndërkohë, në kategorinë e peshës trupore deri në 61 kg, mundësi tjetër kuqezi, Islam Dudaev kualifikohet pa problem në turin e 16-she së Botërorit të mundjes. Në turin eliminator, mundësi kuqezi eliminoi kinezin Minghu Liu, duke e fituar ndeshjen 5-0. Në turin tjetër Dudaev do të përballet me japonezin Rei Higuçi, ndërkohë që shpresat për një vend në podiumin e medaljeve edhe me këtë sportist janë të mëdha.

Mund të jetë një imazh i 1 person

Mund të jetë një imazh i 4 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme

Mund të jetë një imazh i 2 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme