RTSH Sport Live

Aksidenti i Bagnaias, menaxheri i ekipit thyen heshtjen: Ja si është

  • 03/09/2023
  • |
  • Moto GP
Aksidenti i Bagnaias, menaxheri i ekipit thyen heshtjen: Ja si është
Piloti i Ducati-t u transportua në spital pas rënies në kthesën e dytë të Çmimit të Madh të Katalonjës, me të edhe Bastianini

Menaxheri i ekipit të Ducati, Davide Tardozzi i siguroi të gjithë për kushtet e Bagnaia. Piloti, i përfshirë në një aksident të tmerrshëm në Çmimin e Madh të Katalonjës, u transportua në spital pas flamurit të kuq. E gjithë bota e motorëve mbeti pezull, në pritje të lajmeve, dhe tani ka marrë siguri për gjendjen e pilotit.

Tardozzi, menaxheri i ekipit të Ducati, i qetësoi të gjithë duke pranuar: “Bagnaia, gjendja e tij, është më pak serioz se sa pritej”, sipas përditësimeve të fundit, në fakt si ai dhe Bastianini, pavarësisht aksidenteve të tmerrshme, janë të vetëdijshëm dhe aktualisht janë nën trajtim në një spital në Barcelonë.

Përsa i përket garës, Aleix Espargaro arriti të fitojë Çmimin e Madh të Katalonjës, i vlefshëm për raundin e njëmbëdhjetë të Kampionatit Botëror MotoGP 2023. Është një dopietë për Aprilia-n në cirkuitin e Barcelonës, me Maverick Vinales që i dorëzohet shokut të tij të skuadrës, por mban vendin e dytë duke vendosur nënshkrimin e tij në të parën një-dy për prodhuesin italian në historinë e klasit kryesor. Në podium është edhe Jorge Martin.

GARA:

1.Aleix Espargaro (Aprilia Racing)

2.Vinales (Aprilia Racing)

3.Martin (Prima Pramac Racing)

4.Zarco (Prima Pramac Racing)

5.Oliveira (CryptoData RNF MotoGP Team)

6.Alex Marquez (Gresini Racing MotoGP)

7.Quartararo (Monster Energy Yamaha)

8.Miller (Red Bull KTM Factory Racing)

9.Augusto Fernandez (Tech3 Gasgas Factory Racing)

10.Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP)

11.Marini (Mooney VR46 Team)

12.Bezzecchi (Mooney VR46 Team)

13.Marc Marquez (Repsol Honda)

14.Morbidelli (Monster Energy Team)

15.Nakagami (LCR Honda)

16.Lecuona (LCR Honda)

17.Mir (Repsol Honda)

Out

Raul Fernandez

Brad Binder

Pol Espargaro

Bastianini

Bagnaia

Mund të jetë një imazh i 1 person, motoçikletë dhe teksti që thotë "RIDERS' CHAMPIONSHIP 1 Francesco BAGNAIA 2 LEADER DUCATI 260 Jorge MARTIN motoGP TALUN CATALUNYA DE ENERGY MONSTER PREMI GRAN DUCATI 3 -50 210 Marco BEZZECCHI Brad BINDER -71 189 KTM 5 -94 Aleix ESPARGARO 166 aprilia Johann ZARCO -106 154 DUCATI Luca MARINI -119 141 Maverick VINALES 135 125 aprilia -147 113 Jack MILLER 10 Alex MARQUEZ KTM -156 104 ////////// -158 102 Live Timing with the Official MotoGP™ App #CatalanGP"