RTSH Sport Live

Alarmi Olimpiko, Itali-Zvicër në rrezik

  • 11/10/2021
  • |
  • Boterori Katar 2022
Alarmi Olimpiko, Itali-Zvicër në rrezik
Fusha e stadiumit roman po e mban FIGC në ankth, a do të luhet në Bergamo?

Itali-Zvicër, ndeshja e 12 nëntorit, vendimtare për kualifikimin në Kupën e Botës (me fitore ose barazim, skuadra e Roberto Mancinit do të kualifikohej matematikisht për Katarin 2022), mund të mos luajë në Olimpico, siç ishte planifikuar prej disa kohësh. Në fakt, ka alarm në FIGC për kushtet e fushës dhe - theksonANSA – në ditët në vijim do të bëhen një sërë vlerësimesh në barin e stadiumit roman, për të kuptuar nëse do të jetë në gjendje të përballojë duke pasur parasysh seri të ngushta ndeshjesh futbolli dhe ragbi, lojëra të planifikuara në këtë javë.

Ndeshja Roma-Bodo / Glimt, për Conference League, është caktuar për të enjten më 4 nëntor, pastaj të shtunën më 6 nëntor është ndeshja testuese Rugby, Italia-All Blacks dhe të dielën 7 ëntor, ndeshja e kampionatit mes Lazio dhe Salernitana. Për momentin kalimi në Geëiss Arena në Bergamo po vlerësohet, por FIGC specifikon se vlerësimet në fusha të tjera do të bëhen gjithsesi vetëm nëse kuptohet se Olimpico nuk do të jetë në gjendje të garantojë një terren të denjë për të luajtur një lojë të rëndësishme.