RTSH Sport Live

Argjentina bind, Brazili ndalet

  • 11/10/2021
  • |
  • Boterori Katar 2022
Argjentina bind, Brazili ndalet
Argjentina ka triumfuar 3-0 përballë Uruguajit, ndërsa Brazili është ndalur në një barazim 0-0 me Kolumbinë

Rikthim super për Lautaro Martinez, që pas dëmtimit muscular në ndeshjen me Paraguajin, udhëheq Argjentinën në një sukses 3-0 në Monumenlat përballë Uguruajit.

Toro shërbeu assist për De Paul për golin e dyfishimit. Pastaj, në minutën e 62 -të, pak minuta para stafetës me lojtarin tjetër të Interit Correa, ai vendoset vetë dhe nënshkruan golin e tretë që shuan çdo ambicie për rikthimin e Celeste-s. Sidoqoftë, për të hapur ndeshjen është Leo Messi i zakonshëm.

Kështu, skuadra e Scaloni ngrihet në 22 pikë, e dyta pas Brazilit, në krye me 28 pikë nga 30 në dispozicion, dhe vendoset gjashtë pikë larg ndjekësve të tyre, Uruguajit dhe Kolumbisë.

Pas nëntë fitoreve radhazi, Brazili ngadalësoi ritmin dhe barazoi 0-0 kundër Kolumbisë. Neymar, i pezulluar kundër Venezuelës, kthehet në fushë duke i dhënë Seleçao ritmin dhe lojën, të paktën në pjesën e parë. Nga 1 'edhe Juventus Danilo dhe Alex Sandro të cilët zënë korsitë e mbrojtjes. Mungesa e Cuadrado të pezulluar ndihet në radhët e Cafeteros, ndërsa Duvan Zapata fillon nga stoli.

Mbajtja e ndeshjes në ekuilibër, veçanërisht në 45 ’e parë, është meritë e portierit të Napolit, Ospina, providencial në disa rrethana. Në pjesën e dytë Brazili bie ndërsa Kolumbia, pas stuhisë, përpiqet të shihet edhe në zonën sulmuese. Pavarësisht detyrimit përfundimtar të ekipit të Tite, asnjëra skuadër nuk arrin të depërtojë dhe ndeshja përfundon pa gola.