Asensio-Benzema udhëheqin Realin drejt kreut

• 23/09/2021
  • |
  • Spanjë
Real Madrid është rikthyer në vend të parë falë fitores 6-1 përballë Maiorca-s: triplet e Asensio, dopietë e Benzema

Real Madrid është përsëri në krye të tabelës, duke hequr qafe Mallorca dhe duke bërë një parakalim ndaj Atletico në krye të La Liga. Asgjë për të bërë në Bernabeu për Mallorca, e dorëzuar me shifrat 6-1. Në 3 ', Blancos menjëherë përpara në rezultat: gabim në fazën e vendosjes së Gayá, i cili rrëshqet dhe në fakt i jep topin Benzemas, i cili shkon i pashqetësuar drejt portës kundërshtare, 1-0. Pyetje dhe përgjigje mes 24 'dhe 29'. Rodrygo për Asensio, I cili siguron dyfishimin, ndërsa Lee Kang-In shkurton distancën me një veprim të shkëlqyer personal

Por është përsëri Asensio që rikthen menjëherë distance, asistuar nga Benzema, 3-1. Pokeri vjen në fillim të pjesës së dytë me golin e Benzemas, por Var anulon gjithçka për një faull të francezit. Megjithatë, goli nuk vonon të vijë, me Asensio që kompleton tripletën personale. Benzema i shërben spanjollit në skaj të zonës, i cili lëviz topin në të majtë dhe mposht Reinën.

Për sulmuesin francez pastaj vjen goli i tij i 200-të në La Liga, si dhe dopieta personale: Alaba e gjen atë në thellësi për manitën. Isco përfundon goleadën në minutën e 84 -të. Pikët në renditje për Realin tani janë 16; +2 ndaj Colchoneros.