Atalanta, çfarë zemërimi! Reali fiton në fund

• 24/02/2021
  • |
Kartoni i kuq për Freuler në minutën e 18-të kushtëzoi ndeshjen, Mendy i dha fitoren Realit në minutën e 86-të

Dorëzimi mbërriti në minutën e 86-të, në mënyrën më pak të pritur dhe më të dhimbshme: një goditje me këmbë të djathtë nga jashtë zone nga mbrojtësi i majtë Mendy. Kështu Real Madrid pushtoi Bergamon, duke fituar raundin e parë të fazës me eliminim të Champions League 1-0.

Por ajo që peshon mbi të gjitha është inferioriteti numerik i italianëve, 80 minuta, i shkaktuar nga e kuqja e diskutueshme e tundur nga gjyqtari Stieler për Freuler kur ndeshja akoma nuk ishte future në ritmin e saj.

Hidhërimi nuk ka të bëjë vetëm me vendimin e bilbilit gjerman. Real u paraqit në stadiumin Geëiss me lëndime dhe, në letër, më i prekshëm se kurrë. Me pak fjalë, mundësia për “grusht shteti” u nuhat në ajër.

E megjithatë, edhe në pak minuta e njëmbëdhjetë kundër njëmbëdhjetë, grupi Gasperini kurrë nuk luajti në ritmin e zakonshëm që i mundon kundërshtarët e tyre në Itali, gati i anestezuar nga kampionët spanjollë.

Vendosi vetëm një gol, i rëndë, shumë i rëndë. Duhet shumë punë për ta përmbysur në Madrid, kur mungon edhe Freuler i skualifikuar, por edhe truri i kundërshtarit, Casemiro. Duhet një paraqitje e madhe nga Atalanta.