Atletico ndalet, një mundësi për Barcelonën

• 13/03/2021
  • |
  • Spanjë
Barazimi 0-0 i Colchoneros u jep mundësinë katalanasve të ngushtojnë diferencën në -4, nëse do të fitojnë të hënën përballë Huesca

Atletico Madrid humbi shansin për të lëvizur tetë pikë larg në krye të La Liga, ndërsa u ndal në një barazim pa gola nga Getafe. Skuadra e Diego Simeone erdhi në ndeshje duke parë Real Madridin që ktheu rezultatin në shtëpi ndaj Elche dhe liderët e Ligës humbën mundësinë për të rivendosur plotësisht avantazhin e tyre me Barcelonën, që luan të hënën kundër Huesca.

Për shkak të mungesës së sulmit të kundërshtarit, numrit të mundësive të krijuara dhe mundësisë për të luajtur finalen në epërsi numerike, pendimi mund të jetë i forte për të besuarit e trajnerit Simeone. Atletico duhet të pranojë një 0-0 që vlen +6 në renditjen kundër Real Madrid, por barazimi i dytë në tre daljet e fundit është sinjali i një moment, në të cilin jo gjithçka po ecën mirë për Colchoneros.

Ndeshja ndaj të besuarve të Pepe Bordalas, është një derbi, edhe nëse është më pak fisnik se ai i luajtur të dielën e kaluar, është i tensionuar që nga fillimi dhe qëndrimi i të dy skuadrave për të preferuar fazën mbrojtëse ndaj asaj sulmuese, çon në një pjesë të parë të ashpër.

Në pjesën e dytë, situata është shumë e ndryshme: Simeone aktivizon Joao Felix në vend të një Saul Ñiguez të vdekur dhe manovra është e dobishme, vetë portugezi duket se e vulos performancën e tij me një goditje të mirë me kokë në minutën e 62-të. Goli, megjithatë, shpejt u anullua pas verifikimit në Var, i cili konstatoi se topi kishte dalë pak para krosimit të Marcos Llorente.

Sidoqoftë, në 70 minuta, lëvizja e ngadaltë i buzëqesh miqve: faulli i Nyom ndaj Renan Lodi, gjyqtari Sanchez së pari tregon të verdhën dhe më pas, pas një shqyrtimi shumë të shkurtër në fushë, zgjedh të kuqen. Është fillimi i një breshërie të vërtetë: Moussa Dembelé provon në akrobaci në minutën e 76-të, Joao Felix dy minuta më vonë, por Soria është fenomenal.

Kur portieri nuk arrin të neutralizojë kundërshtarin, për ta shpëtuar vijnë në ndihmë shtyllat: ndodh në 83 ', në shtyllën e Luis Suarez. Sulmi vazhdon deri në katër minutat e fundit të rikuperimit, por pavarësisht presionit, Getafe mban portën të paprekur dhe ndeshja përfundon pa gola. Përveç Realit, Barcelona është duke buzëqeshur, të hënën kundër Huesca do të ketë mundësinë të zbresë në -4.