RTSH Sport Live

Atletiko-Boka: është një luftë, 8 të ndaluar

  • 21/07/2021
  • |
  • Futboll Bota
Atletiko-Boka: është një luftë, 8 të ndaluar
Në fund të ndeshjes së Kupës Libertadores, argjentinasit dhe brazilianët u përleshën në dhomën e zhveshjes

Goditje, grushte, lavamanë dhe pengesa që fluturojnë, me policinë të detyruar të përdorin mjetet e nevojshme për të tilla raste. Ja çfarë ndodhi në dhomat e zhveshjes të stadiumit Mineirao, në fund të ndeshjes midis Atletico Mineiro dhe Boca Juniors, e vlefshme për kthimin e raundit të dytë të Kupës Libertadores. Në fushë ishin brazilianët që mbizotëruan, duke mundur argjentinasit 3-1 me penallti (të dy ndeshjet përfunduan 0-0). Por lajmet sportive zënë vendin e dytë në krahasim me atë që ndodhi në dhomën e zhveshjes.

Futbollistët, drejtuesit, madje edhe oficerët e zbatimit të ligjit, u përfshinë në një sherr të pabesueshëm. Dikush denoncoi përdorimin e shufrave, të tjerët bënë që lavamanët të fluturonin. Presidenti i Atletico Mineiro, Sergio Coelho hodhi shishe me ujë drejt delegacionit të Boca. Në vend të kësaj, argjentinasit u panë duke sulmuar agjentët e sigurisë me pengesa. Për të përfunduar luftën dhe për të hequr protagonistët, policia ushtarake përdori piper, me disa lojtarë të Boca të detyruar të ktheheshin në fushë pasi pësuan një dëmtime. Sipas informacionit të policisë, 8 argjentinas u arrestuan për dëmtime dhe vandalizëm: portieri Garcia, lojtarët Zambrano, Izquierdoz, Rojo dhe Villa dhe ndihmësit Gayoso, Somoza dhe Cascini.