Augsburg i rikthehet suksesit, 1-0 ndaj Werder Bremen

• 09/09/2022
  • |
Pas tri humbjeve radhazi, skuadra e Maassen ka marrë tri pikët falë golit të Demirovic

Reagimi i Augsburgut pas tri humbjeve radhazi. Skuadra e Maassen, në kuadër të javës së gjashtë të Bundesligës, falënderon golin e Demiroviç në minutën e 63-të dhe mposht Werder Bremenin 1-0 si udhëtues: fitore e dytë në ligë për miqtë, të cilët rriten në gjashtë pikë në renditja. Mikpritësit, të cilët humbën një penallti në minutën e 95-të me Ducksch, nuk janë në gjendje të ndjekin paraqitjen e shkëlqyer kundër Bochum javën e kaluar dhe mbeten në kuotën e 8 pikëve.

Në pjesën e parë Ëerder ishte më kërkues, por i pafat dhe humbi fillimisht për shkak dëmtimi portierin titullar Pavlenka, i zëvendësuar nga Zetterer dhe më pas në minutën e 31-të goli i avantazhit u anulua për shkak të një pozicioni jashtë loje milimetrik të Fullkrug, i cili kishte mposhtur Gikiewicz-in me kokë pas një asistimi nga Ducksch. Në fraksionin e dytë është Augsburgu që merr frenat e lojës dhe në minutën e 63-të gjen rrugën e rrjetës me Demiroviç.

Sulmuesi gjerman ishte pranë dyfishimit dyfishimit në minutën e 75-të, por tentativa e tij përfundoi në traversë. Në 91’ vendasit fitojnë një penallti: është një dorë e Bauer-it që e shtyn arbitrin të sinjalizojë dënimin maksimal, mes protestave të ashpra të lojtarëve të Augsburgut. Ducksch shfaqet nga vendi, por hipnotizohet nga Gikieëicz dhe ngrin Weserstadion: përfundon 1-0 për miqtë.