RTSH Sport Live

Bagnaia do të niset i pari në Misano, zhgënjen Quartararo

  • 23/10/2021
  • |
  • Moto GP
Bagnaia do të niset i pari në Misano, zhgënjen Quartararo
Miller dhe Marini mbyllin rreshtin e parë, ndërsa Marc Marquez është i shtati në kualifikuese në Misano.

Francesco Bagnaia merr vendin e parë në provat zyrtare në Çmimin e Madh të MotoGP. Piloti i Ducati do të fillojë nga vendi i parë në garën Misano të së dielës falë një xhiroje të përfunduar në 1’33 ”045 para shokut të skuadrës Jack Miller dhe Ducatit tjetër të Luca Marini befasues.

Befasues është edhe eliminimi i Fabio Quartararos: lideri i Kampionatit Botëror për herë të parë në karrierën e tij në MotoGP nuk mori pjesë në betejën për pole, më shumë se një sekondë pas 'Pecco' dhe do të detyrohet të fillojë nga vendi i pesëmbëdhjetë. Valentino Rossi do të startojë nga rreshti i fundit.

NISJA

RRESHTI I PARË

1. Francesco Bagnaia
2. Jack Miller
3. Luca Marini

RRESHTI I DYTË

4. Pol Espargaro
5. Miguel Oliveira
6. Franco Morbidelli

RRESHTI I TRETË

7. Marc Marquez
8. Iker Lecuona
9. Danilo Petrucci

RRESHTI I KATËRT

10. Johann Zarco
11. Aleix Espargaro
12. Jorge Martin

RRESHTI I PESTË

13. Alex Rins
14. Alex Marquez
15. Fabio Quartararo  

RRESHTI I GJASHT 16. Takaaki Nakagami 17. Maverick Vinales 18. Enea Bastianini RRESHTI I SHTATË 19. Joan Mir 20. Brad Binder 21. Andrea Dovizioso RRESHTI I TETË 22. Michele Pirro 23. Valentino Rossi 24. Lorenzo Savadori