RTSH Sport Live

Bagnaia dominon në Assen, Bezzecchi i dyti

 • 26/06/2022
 • |
 • Moto GP
Bagnaia dominon në Assen, Bezzecchi i dyti
Piloti  i Ducatit nuk del kurrë nga pozicioni i parë duke gjetur fitoren e tretë të sezonit

Francesco Bagnaia dominon në GP holandez, raundin e njëmbëdhjetë të Kampionatit Botëror MotoGP 2022. Piloti zyrtar i Ducati kryeson një garë të përsosur, duke filluar nga pole dhe duke arritur të mbajë epërsinë për të gjithë kohëzgjatjen e garës në pistën Assen. Pas tij, Marco Bezzecchi, ndërsa Maverick Vinales plotëson podiumin me Aprilia.

I katërti ishte shoku i skuadrës dhe bashkatdhetari i tij Aleix Espargaro, i detyruar të rikuperohej nga pozicioni i 15-të, pasi kaloi jashtë në kthesën 5 për shkak të rrëzimit të Fabio Quartararos. Më pas francezi u largua sërish, për të rënë sërish në të njëjtën pikë. Espargaro gjithashtu bëri një parakalim të pabesueshëm të dyfishtë në pjesën e fundit, duke kaluar Brad Binder (5) dhe Jack Miller (6).

GARA:

 1. Bagnaia
 2. Bezzecchi
 3. Vinales
 4. A. Espargaro
 5. B. Binder
 6. Miller
 7. Martin
 8. Mir
 9. Oliveira
 10. Rins
 11. Bastianini
 12. Nakagami
 13. Zarco
 14. Di Giannantonio
 15. A. Marquez
 16. Dovizioso
 17. Marini
 18. Bradl
 19. Gardner
 20. Savadori

OUT:
Fernandez
Quartararo
D. Binder
Morbidelli