RTSH Sport Live

Bajerni, shkarkohen Kahn dhe Salihamidzic!

  • 27/05/2023
  • |
  • Gjermani
Bajerni, shkarkohen Kahn dhe Salihamidzic!
Lajme të reja në shtëpinë bavareze pak orë pas fitimit të titullit në ditën e fundit të Bundesligës

E pabesueshme ajo që ndodh te Bayern. Klubi bavarez, i cili sapo ka fituar Bundesligën e tij të njëmbëdhjetë radhazi në frymën e fundit kundër Borussia Dortmundit, ka larguar drejtorin menaxhues Oliver Kahn dhe drejtorin sportiv Hasan Salihamidzic. Një vendim i bujshëm i klubit bavarez, në bazë të të cilit do të qëndronin edhe vështirësitë e shumta të përjetuara nga bavarezët këtë vit, duke nisur nga ndryshimi në pankinë, zëvendësimin e Julian Nagelsmann me Thomas Tuchel.

Me një deklaratë zyrtare klubi gjerman njoftoi ndryshimet e korporatës si më poshtë: "Oliver Kahn nuk është më CEO i FC Bayern München AG. A do të plotësohet edhe pozicioni i drejtorit sportiv Hasan Salihamidži? Kështu vendosi bordi mbikëqyrës i kampionëve. Jan-Christian Dressen, 55 vjeç, do të marrë detyrën nga Kahn. Pasardhësi i Hasan Salihamixhit është ende në finalizim”.

“Do të kisha dashur të festoja titullin me skuadrën, por më ndaluan”, fjalët e Oliver Kahn pak minuta pas fishkëllimës së fundit të ndeshjes në Këln që sanksionoi triumfin e 33-të bavarez në Bundesligë. Vendi i tij do të mbulohet nga 55-vjeçari Jan-Christian Dressen.