RTSH Sport Live

Baku: Leclerc niset i pari, e ndjekin Perez dhe Verstapen

 • 11/06/2022
 • |
 • Formula 1
Baku: Leclerc niset i pari, e ndjekin Perez dhe Verstapen
Charles Leclerc do të niset para të gjithëve. Sergio Perez është gjithashtu në rreshtin e parë. Verstappen i tretë, i cili i paraprin Sainz

GP i Azerbajxhanit, raundi i tetë i kampionatit botëror të Formula 1, sheh Charles Leclerc të pushtojë pole position. Piloti i Ferrarit godet suksesin e gjashtë të sezonit në Baku, i katërti me radhë. Për të kompletuar rreshtin e parë është Sergio Perez, i cili arrin të përfundojë përpara shokut të tij të skuadrës Max Verstappen (i treti).

Kutia e katërt më në fund për Carlos Sainz, i cili nuk përmirësohet pas tentativës së parë dhe duhet të kënaqet me rreshtin e dytë. I pesti George Russell, i cili i paraprin një Gasly në formë dhe shokut të skuadrës Hamilton.

Image

NISJA

Rreshti i parë

 1. Charles Leclerc (Ferrari)
 2. Sergio Perez (Red Bull)

Rreshti i dytë

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Carlos Sainz (Ferrari)

Rreshti i tretë

 1. George Russell (Mercedes)
 2. Pierre Gasly (AlphaTauri)

Rreshti i katërt

 1. Lewis Hamilton (Mercedes)
 2. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)

Rreshti i pestë

 1. Sebastian Vettel (Aston Martin)
 2. Fernando Alonso (Alpine)

Rreshti i gjashtë

 1. Lando Norris (McLaren)
 2. Daniel Ricciardo (McLaren)

 

Rreshti i shtatë

 1. Esteban Ocon (Alpine)
 2. Guanyu Zhou (Alfa Romeo)

Rreshti i tetë

 1. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 2. Kevin Magnussen (Haas)

Reshti i nëntë

 1. Alexander Albon (Williams)
 2. Nicholas Latifi (Williams)

Rreshti i dhjetë

 1. Lance Stroll (Aston Martin)
 2. Mick Schumacher (Haas)