RTSH Sport Live

Barça, ​​zbulohen të gjitha kërkesat e Messit për rinovim në 2020

  • 21/09/2022
  • |
  • Futboll Bota
Barça, ​​zbulohen të gjitha kërkesat e Messit për rinovim në 2020
Gazeta spanjolle El Mundo publikoi një e-mail të vjetër që përmban të gjitha kushtet e kampionit argjentinas për kontratën e tij të re

Më shumë se dy vjet pas diskutimit të rinovimit mes Barcelonës dhe Messit, kanë dalë në pah detaje të reja dhe interesante. Gazeta spanjolle El Mundo ka publikuar në fakt një sërë e-mailesh që lejojnë të hedhin dritë mbi këtë çështje. Mes tyre u shfaq një që përmban të gjitha kërkesat e kampionit argjentinas për të nënshkruar rinovimin e kontratës në vitin 2020. Siç dihet tashmë, Messi nuk arriti të gjente një marrëveshje me drejtuesit. Kjo më pas çoi në skandalin burofax, ndryshimin e presidencës dhe në fund lamtumirën e trishtë me Barcelonën me një transferim te PSG.

Emaili me të gjitha kushtet e “Pleshtit” është i datës 11 qershor 2020, dërguar nga avokati Jorge Pecourt te Bartomeu. Dokumenti lexon të gjitha kërkesat e Messit duke përfshirë, kryesoren, një kontratë deri në vitin 2023 me mundësinë e një zgjatje të njëanshme nga lojtari.

Për sa i përket pagës, Messi kërkoi një ulje prej vetëm 20% për vitin 2020, duke rikuperuar më pas një 10% vitin e ardhshëm dhe 10% një vit më pas. Më pas, argjentinasi kërkoi pagesën e bonuseve të papaguara të besnikërisë me interes dhe rritje të pagës në rast të rritjes së taksave. Më pas u kërkua një kontratë tjetër prej 10 milion €, e pagueshme në vitin 2023 dhe eliminimi i klauzolës së përfundimit (e vendosur në një shumë simbolike prej 10,000 €).

Më pas kompanisë iu dhe një fluturim privat për të festuar Krishtlindjet me familjen e tij në Argjentinë. Së fundi, Messi kishte vendosur si kushte pagesën e komisioneve për Rodrigo Messin (vëllai i madh) dhe një zgjatje të kontratës edhe për Pepe Costa, në krye të klubit blaugrana për të ndihmuar lojtarët në aktivitetet ekstra-futbollistike me të cilat argjentinasi kishte një marrëdhënie e ngushtë.