Barcelona shembet nën goditjet e Valladolidit

• 23/05/2023
  • |
  • Spanjë
Kampionët e rinj spanjollë munden 3-1 në transfertë, disfata e dytë radhazi

Barcelona duket se e I ka fikur motorrët. Pas sigurimit matematikor të titullit, djemtë e Xavit kanë koleksionuar humbjen e dytë radhazi (pas nokautit në shtëpi ndaj Real Sociedad). Valladolid mposhti Leëandoëskin dhe shokët e tij 3-1 dhe fiton tri pikë shumë të çmuara në luftën për shpëtim, duke anashkaluar Getafen (përkohësisht) dhe duke kaluar në plus tre nga zona e rënies.

Ndeshja u vendos nga një autogol i Christensen (në fillim të ndeshjes), një penallti nga Larin në minutën e 22-të dhe një gol nga Plata në minutën e 73-të. Goli i shënuar nga Leëandoëski në minutat e fundit ishte vetëm për statistikë.

Real Sociedad triumfoi 1-0 ndaj Almerias (që luajti gati një orë në inferioritet numerik për shkak të përjashtimit të Luis Suarez). Goli i Take ishte vendimtar në rikuperimin e pjesës së parë. Skuadrat e Alguacil konfirmohet në vendin e katërt në renditje. Barazimi 1-1 mes Celta Vigos dhe Gironas: vendësit kaluan në epërsi me Carles Perez në pjesën e parë, mysafirët barazuan me Stuani në fillim të pjesës së dytë.