RTSH Sport Live

Bayern befasohet nga Leverkusen, Dortmundi në vend të parë

  • 19/03/2023
  • |
  • Gjermani
Bayern befasohet nga Leverkusen, Dortmundi në vend të parë
Skuadra e Nagelsmann është mundur 2-1 nga “Aspirinat”

Ndoshta me mendjen te shorti i çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve që i rezervoi Manchester City-n e Pep Guardiolës, Bayern bie në fushën e Bayer Leverkusenit (gjysmëfinalist i mundshëm i Romës në Europa League ) dhe humb majën e Bundesligës, e cila tani sheh Borussi Dortmund në krye (fitore ndaj Këlnit), liderin e ri me +1 ndaj skuadrës bavareze që do ta vizitojnë në ndeshjen e madhe të planifikuar pas pushimit për kombëtaret. Në ndeshjen e javës së 25-të në ‘BayArena’, goli i Kimmich (22’) nuk i mjaftoi skuadrës së Nagelsmann-it, e cila u përmbys nga dy penallti të konvertuara nga Palacios(55’ dhe 73’).

Sukses i madh ndërkohë për Union Berlin, i cili pas katër ndeshjeve agjërimi kthehet për të festuar duke mposhtur Eintracht Frankfurt në shtëpi (2-0) (i freskët nga eliminimi në 1/16 e Champions League nga Napoli) dhe shijon vendin e tretë në renditje. Pjesa e parë e ekuilibruar dhe skuadrat që arrijnë në pushim me rezultatin 0-0. Në pjesën e dytë vendasit zhbllokuan rezultatin me Khedira (53'). Miqtë nuk mundën të  riorganizoheshin dhe në minutën e 75-të Behrens shënoi golin e 2-0 për Unionin.