RTSH Sport Live

Bayern e nis me një barazim: 1-1 me Leipzig

  • 20/01/2023
  • |
  • Gjermani
Bayern e nis me një barazim: 1-1 me Leipzig
Pushimi duket se nuk u ka bërë mirë bavarezëve, golit të Choupo-Moting i përgjigjet Halstenberg

Fitorja e parë në vitin e ri nuk vjen për Bayern Munich, i cili ende nuk është në krye dhe ndalohet në 1-1 nga RB Leipzig në ditën e parë pas pushimit dimëror. Në debutimin zyrtar të Yann Sommer, i cili mbërriti  nga Gladbach, skuadrat nuk treguan shumë ritëm në start. Rasti i parë shkoi për miqtë, të cilët goditën shtyllën në minutën e 8-të, me Gvardiol që rrezikoi autogolin pasi devijoi një krosim të Gnabry. Sommer bën pritjen e tij të parë rreth gjysmë ore, dhe menjëherë më pas Bayern sheh avantazhin e tyre të anuluar: Goretzka shënon pas spondit të Choupo-Moting, por gjithçka pengohet nga pozicioni jashtë loje i de Ligt në fillim të aksionit.

Megjithatë, bavarezët kalojnë në avantazh në minutën e 37-të, me Choupo-Moting, që shfrytëzoi një krosim të Gnabry, duke mos i lënë rrugëdalje Blasëich-it. Në pjesën e dytë, ritmi rritet për Leipzig dhe barazimi arrin: Halstenberg e nënshkruan atë me një prekje që mposht Sommer. 1-1 në minutën e 52-të, dhe Leipzig duket më shumë me top sesa një Bayern i rënduar.

Nagelsmann u përpoq të shkundte skuadrën e tij duke futur Coman dhe Müller, me këtë të fundit që pati një shans në kohën shtesë, por gjuajti jashtë. Rezultati nuk ndryshoi, pavarësisht sulmeve të Bayernit, përfundon 1-1. Bayern mbetet i pari me 35 pikë, por nesër Freiburg mund të shkojë në -2 nga liderët.