Bayern-Flick, lamtumirë me ‘manita’: Lewa mund Gerd Müller

• 22/05/2021
  • |
Java  e fundit, bavarezët dhe verdhezinjtë mundën Augsburg dhe Leverkusen. Formacioni i Schaaf në Zëeite Liga pas nokautit 4-2 me Gladbach, Koln në playout. Union Berlin në  Conference League: 2-1 me Leipzig

Dita e fundit e Bundesligës përfundon me fitoret e Bayern dhe Dortmund, të cilat respektivisht kapërcejnë Ausgburg (5-2, Lewandowski shënon dhe kapërcen Müller) dhe Leverkusen (3-1). Union Berlin shkon në në  Conference League , duke mposhtur Leipzig 2-1. Werder Bremen zbret drejtpërdrejt, mundet  4-2 nga Borussia Mönchengladbach: Koln shkon në playout falë 1-0 në Schalke. Wolfsburg ko me Mainz, Hoffenheim, Eintracht dhe Hertha fitojnë.

Dita e fundit e Bundesligës në emër të rekordeve, atë të Lewadowski, dhe lamtumira, me Flick, Boateng, Martinez dhe Alaba duke i dhënë lamtumirë Bayernit. Dhe kampionët gjermanë vendosin të marrin pushimin me një fitore 5-2 kundër Ausburg: sfida e Allianz Arena zhbllokohet në minutën e 9-të me autogolin e Gouëeleeuë. Gnabry ka dyfishuar në minutën e 23-të, ndërsa dy minuta më vonë Caligiuri ka gabuar një penallti për Augsburg.  Kimmich 33’ dhe Coman 43’ kanë plotësuar pokerin në pjesën e parë. Në pjesën e dytë Augsburg ka shkurtuar distancën me Hahn 67' dhe Niederlechner 72'. Në minutën e 90-të,  goli i shumëpritur nga Bayern: Robert Lewandowski  shënon golin e tij të 41-të në kampionat, gjë që e bëri atë të kalojë Gerd Müller.  Polaku tani është shënuesi më i mirë në një sezon të vetëm të Bundesligës. Nga ana tjetër, Bayern merr pushimet me 78 pikë dhe 99 gola.

Dortmund e mby në vendin e tretë falë disfatës së Ëolfsburgut dhe mbi të gjitha falë fitores 3-1 ndaj Leverkusen. Në Signal Iduna Park, verdhezinjve u mjaftojnë 5 minuta për të thyer kundërshtarin: aspirinat gabojnë në dalje, të besuarit e Terzic rikuperojnë topin dhe Reinier shërben për Haaland, i cili mund Hradecky me një të majtë diagonal. Në fillim të pjesës së dytë, Reus gjeti dyfishimin me një goditje të lirë. Loja përfundon zyrtarisht në minutën e 84-të, me Haaland që nënshkruan dopietën, duke shfrytëzuar gabimin e mbrojtjes vendase. Në fund,  formacioni i Wolf shkurtoi hendekun me penalltinë e Lars Bender të shkaktuar nga faulli i Emre Can ndaj Schick. Mbaron 3-1: Dortmund përfundon kampionatin me 64 pikë dhe përshëndet Piszczek, e fundit me verdhezinjtë. Leverkusen, tashmë i sigurt për vendin e gjashtë, mbetet në një lartësi prej 52 pikësh.

Surprizon Union Berlin, që përmbys Leipzig dhe realizon pjesëmarrjen e parë, historike në një kupë Europiane. Klubi nga kryeqyteti tregon një volum të madh lojedhe në minutën e 34-të ndërton shansin më të mirë të pjesës së parë: goditja e shtyllës nga Petar Musa. Në pjesën e dytë, megjithatë, ekipi i Nagelsmann, e fundit në stolin e Leipzig, mori epërsinë:  Justin Kluivert  kalon Luthe, autorin e një daljeje të keqe, dhe shënon në një rrjetë të zbrazët. Në minutën e 67-të, goditja e Friedrich vlen 1-1. Në minutën e 92-të, mbërrin goli që kualifikon Union Berlin në Conference League: Kruse shënon 2-1 dhe i jep ekipit të tij vendin e shtatë, duke dënuar ish-klubin e tij, Borussia Mönchengladbach, për një vit pa Europë. Nga ana tjetër, Nagelsmann përshëndet me një nokaut të parëndësishëm: Leipzig e mbyll në vendin e dytë me 65 pikë.

Wolfsburg e mbyll në vendin e katërt pas nokautit 3-2 në shtëpi me Mainz: Philipp (47 ') dhe Joao Victor (66') nuk arrijnë të shmangin humbjen ndaj Ujqërve, të cilët bien nën goditjet e Boetius (44 '), Quaison (54 ') dhe Bell (77').

Borussia Mönchengladbach fiton 4-2 por nuk arrin të sigurojë Conference League, duke pasur parasysh suksesin e Union Berlin: golat e Stindl (3 '), Thuram (52'), Bensebaini (58 ') dhe Neuhaus (67') dënojnë megjithatë Ëerder Bremen , që shënoi  me Rashica dhe Fullkrug, por zbriti në Zseite Liga për shkak të Bornauë, i cili shënoi në minutën e 86-të dhe i dha 1-0 Koln-it zonën playout falë suksesit ndaj Schalke.

Shpëton  Arminia Bielefeld: 2-0 me Stuttgart, me penallti në minutën e 66-të nga Klos dhe goli në minutën e 72-të nga Doan.

Eintracht dhe Hoffenheim gjithashtu e mbyllin me fitore: në Frankfurt, golat e André Silva (penallti në 62 '), Toure dhe Ache janë me vlerë 3-1 ndaj Freiburg,që shënoi me Woo-Yeoung, ndërsa   Adamyan dhe Kramaric vendosin fitoren 2 -1 ndaj Hertha, e cila kaloi në avantazh me Darida (43 '), por mbylli Bundesligën me një nokaut në ditën e pensionimit të Sami Khedira.