Belgjika përmbys Danimarkën, vendos De Bruyne

• 17/06/2021
  • |
Poulsen zhbllokoi sfidën në minutën e 2-të, në pjesën e dytë aktivizohet mesfushori i City-t, një assist dhe një gol.

Përfundon 1-2 Danimarkë-Belgjikë, në raundin e dytë të Grupit B të Euro 2020. Me stadiumin e Kopenhagen, gjithçka në mbështetje të Christian Eriksen, vendasit fillojnë mirë dhe e zhbllokojnë sfidën pas 2 'me Poulsen, por më pas shemben në pjesën e dytë nga ritmi i De Bruyne. Xhevahiri i City-t hyn në fillim të pjesës së dytë në lojë, i shërben Thorgan Hazard për golin e barazimit (55 '), pastaj gjen golin që përmbys ndeshjen (70'). Belgët në raundin e dytë, danezët të varur nga një fije.

Kevin De Bruyne hyn brenda dhe ndez dritën. E padukshme në pjesën e parë, Belgjika kthehet vdekjeprurëse në pjesën e dytë me hyrjen e Witsel, Eden Hazard, i cili filloi nga stoli për arsye fizike, dhe mbi të gjitha mesfushori i Manchester City, i cili me një gol dhe një asist (për Thorgan Hazard ) përmbysi Danimarkën 2-1.

Një psherëtimë lehtësimi për Martinez, i cili vendos një skenar të prishur në fillim nga goditja emocionale e dashurisë për Eriksen, në valën e të cilit danezët dominuan një gjysmë loje, u hap pas 99 sekondash nga Youssef Poulsen me golin e dytë më të shpejtë në historinë e Kampionatin Europian, i dyti pas atij të rusit Dmitry Kirichenko  pas vetëm 65 sekondash në ndeshjen kundër Greqisë në Euro 2004. Belgjika është ekipi i dytë pas Italisë, që u kualifikua në raundin tjetër.