RTSH Sport Live

Bezzecchi fiton në Francë dhe falenderon Valentino Rossin: Më ndihmon gjithmonë

 • 14/05/2023
 • |
 • Moto GP
Bezzecchi fiton në Francë dhe falenderon Valentino Rossin: Më ndihmon gjithmonë
Piloti italian triumfon falë këshillës së ‘Doktorit’: "Në punë me mua deri sot në mëngjes"

Marco Bezzecchi fiton dhe feston në Çmimin e Madh të Francës, i vlefshëm për raundin e pestë të Kampionatit Botëror MotoGP, 2023. Një sukses që i lejon atij t'i afrohet majës së renditjes, e zënë nga Pecco Bagnaia, i cili tani është vetëm një pikë përpara. Themelore për fitoren e pilotit nga Rimini në Le Mans është ndihma e Ducatit, por edhe e një mjeshtri të jashtëzakonshëm si Valentino Rossi: "Vale gjithmonë më shkruante, ne folëm për të përmirësuar fillimin, sot shkoi shumë mirë - tha ai për Sky Sport -. Djemtë e Dukatit më ndihmojnë jashtëzakonisht shumë, janë të përfshirë në të gjitha punët tona”.

"Unë u nisa mirë, arrita të jem në një pozicion të favorshëm pas xhirove të para dhe më pas shkoi mirë - thotë Bezzecchi -. Ritmi ishte vërtet i mirë, të premten unë kishte një ritëm po aq të mirë, por sot shkoi edhe më mirë, u përpoqa të vazhdoja të shtyja deri në fund dhe shkoi si duhet”.

GARA:

 1. Marco Bezzecchi (Ducati)
 2. Jorge Martin (Ducati)
 3. Johann Zarco (Ducati)
 4. Augusto Fernandez (KTM)
 5. Aliex Espargaro (Aprilia)
 6. Brad Binder (KTM)
 7. Fabio Quartararo (Yamaha)
 8. Fabio Di Giannantonio (Ducati)
 9. Takaaki Nakagami (Honda)
 10. Franco Morbidelli (Yamaha)
 11. Danilo Petrucci (Ducati)
 12. Lorenzo Savadori (Aprilia)
 13. Jonas Folger (Aprilia)

OUT
Jack Miller
Marc Marquez
Alex Rins
Joan Mir
Luca Marini
Alex Marquez
Francesco Bagnaia
Maverick Vinales

KLASIFIKIMI

 1. Francesco Bagnaia 94
 2. Marco Bezzecchi 93
 3. Brad Binder 81
 4. Jorge Martin 80
 5. Johann Zarco 66
 6. Luca Marini 54
 7. Jack Miller 49
 8. Fabio Quartararo 49
 9. Maverick Vinales 49
 10. Alex Rins 47
 11. Aleix Espargaro 42
 12. Alex Marquez 41
 13. Franco Morbidelli 40
 14. Augusto Fernandez 30
 15. Fabio Di Giannantonio 25
 16. Miguel Oliveira 21
 17. Takaaki Nakagami 21
 18. Dani Pedrosa 13
 19. Marc Marquez 12
 20. Jonas Folger 7
 21. Joan Mir 5
 22. Michele Pirro 5
 23. Danilo Petrucci 5
 24. Raul Fernandez 3
 25. Stefan Bradl 2
 26. Enea Bastianini 0
 27. Iker Lecuona 0
 28. Pol Espargaro 0