Boston mund Majemin, barazon serine në 2-2

• 24/05/2022
  • |
  • Basketboll
Celtics fitojnë 102-82: tani është 2-2 në finalen e Konferencës së Lindjes

Boston-Miami i jep vetes një tjetër mbrëmje të dominuar nga njëra prej dy skuadrave dhe mbi të gjitha garanton të paktën një ndeshje të gjashtë mes Celtics dhe Heat. Skuadra e Udoka nuk gaboi në ndeshjen e dytë të TD Garden dhe fitoi 102-82 në një sfidë pa histori. Në fillim, në fakt, miqtë e bëjnë çdo gjë në mënyrë të gabuar, kështu që vendasit shfrytëzojnë rastin për të fluturuar në 26-4 gjatë periodës së parë dhe, në fakt, rezervojnë 2-2 në serinë e finales së Konferencës në Lindje. Në gjysmë të lojës rezultati është 57-33 në favor të Boston, i cili gjithashtu fluturon në +32 gjatë ndeshjes.

Pjesa e dytë kalon pa mundësi që Miami të rihapë sfidën, ndaj në fund është 102-82 në favor të Celtics, të cilët gjejnë Jayson Tatum. Lideri i Boston, pas një ndeshje-3 për t'u harruar, shënon 31 pikë. Pjesa tjetër bëhet nga Pritchard (14), Ëhite (13). Ndër radhët e Miami i vetmi që shpëton është Oladipo me 23 pikë, ndërsa pesëshja startues është zhgënjyese.

Një mbrëmje për t'u harruar sa më shpejt për Miami, edhe sepse natën mes të mërkurës dhe të enjtes zhvillohet gara-5, një duel vendimtar për të kuptuar se kush do të triumfojë në Lindje dhe do të fluturojë për në finale.