RTSH Sport Live

Bostoni thyen Golden State dhe kalon në 2-1

  • 09/06/2022
  • |
  • Basketboll
Bostoni thyen Golden State dhe kalon në 2-1
Gara-3, e para në TD Garden, përfundon 116-100 për Celtics, tani përpara në serinë që vlen titullin

Bostoni çmend TD Garden, mund Golden State 116-100 dhe merr ndeshjen-3 të finaleve të NBA: tani është 2-1 për Celtics, dy fitore larg titullit. Në të parën nga dy ndeshjet në shtëpi, skuadra e Udoka nis fuqishëm: gjatë pjesës së parë, në fakt, vendasit kalojnë +15 që në çerekun e parë, duke prekur +18 në të dytën, por Ëarriors kufizojnë dëmin dhe, në në intervalin e gjatë, Bostoni është përpara “vetëm” me 12 pikë: 68-56.

Si zakonisht, djemtë e Kerr dalin në çerekun e tretë, gjatë së cilës ata arrijnë të anulojnë plotësisht avantazhin e ndërtuar nga Bostoni. Celtics, megjithatë, rikompozohet dhe paraqitet në 12 minutat e fundit 4 pikë përpara (93-89). Çereku i fundit është i ngjashëm me atë të Lojë-1: Sulmi i Golden State lufton kundër një mbrojtjeje më të freskët, më të kujdesshme dhe efektive. Nga ana tjetër, koshat e Smart, Brown dhe Tatum kujdesen për këtë: sfida përfundon shumë përpara sirenës finale, e cila dekreton 116-100 në favor të Bostonit, tashmë 2-1.

Udoka mund të buzëqeshë falë treshes së përbërë nga Jaylen Brown, Jayson Tatum dhe Marcus Smart: i pari shënoi 27 pikë nga të cilat 17 vetëm në periodën e parë, i dyti e mbylli me 26, ndërsa i treti shënoi 24 pikë. Gjithsej 77 pikë nga 116 në total, shenjë se treshja funksionon mrekullisht. Pjesa tjetër bëhet nga Horford dhe një monumental Robert Williams. Curry, lideri i Golden State është shënuesi më i mirë për herë të tretë: 31 pikë me 6/11 nga harku dhe 12/22 nga gjuajtjet.