RTSH Sport Live

Botërori i basketbollit, çerekfinalet: SHBA, shumë e fortë për Italinë

  • 05/09/2023
  • |
  • Basketboll
Botërori i basketbollit, çerekfinalet: SHBA, shumë e fortë për Italinë
Djemtë e Pozzecco janë të mposhtur 63-100 nga SHBA, të udhëhequr nga Mikal Bridges

Aventura e Italisë në Botërorin e basketbollit përfundon në çerekfinale. Djemtë e Pozzecco-s janë mposhtur 63-100 nga Shtetet e Bashkuara, të udhëhequr nga Mikal Bridges (24 pikë dhe 7 kërcime për lojtarin e Nets). Te të kaltërit, të fundosur në raundin e dytë, shpëtojnë vetëm Fontecchio dhe Tonut (përkatësisht 18 dhe 11 pikë). Skuadra e Kerr do të takohet me fituesen Gjermani-Letoni në gjysmëfinalen e planifikuar për të mërkurën në mëngjes.

Ndeshje vërtet pa histori në Mall of Asia Arena në Manila, me amerikanët që u “arratisën” në fillim të raundit të dytë dhe më pas u rritën mbi të gjitha falë diferencës së tmerrshme në përqindjen e gjuajtjeve: në fund të ndeshjes është 30.7% për Italinë, kundrejt 53.7% për SHBA, vdekjeprurëse mbi të gjitha nga jashtë harkut (një 47.2% kundrejt 18.4% dëshpëruese të të kaltërve). Bridges dhe shokët e tij, përveçse konfirmohen si snajperë, mbrojnë edhe me intensitet të madh, dominojnë në kërcime (51-33 shifra e fundit) dhe nuk i lënë asnjë dritare Italisë për të skicuar një reagim.