RTSH Sport Live

Brazil-Serbi, për të mbyllur raundin e parë

  • 24/11/2022
  • |
  • Futboll Bota
Brazil-Serbi, për të mbyllur raundin e parë
Brazili dhe Serbia sfidohen në ndeshjen e tyre debutuese në Katar 2022

Do të jetë një nga ndeshjet më të pritura ndonjëherë për të mbyllur foton e ditës së parë të fazës së grupeve të Katarit 2022: ajo që do të shohë Brazilin dhe Serbinë të përballen me njëri-tjetrin.

Sytë padyshim janë të përqendruar te selecao, duke qenë se si zakonisht ajo paraqitet në Botëror si një nga favoritët e detyrueshëm për fitoren përfundimtare të turneut. Skuadra e drejtuar nga Tite ishte skuadra e katërt që fitoi një biletë në Kupën e Botës dhe e bëri këtë duke dominuar grupin kualifikues të Amerikës së Jugut (14 fitore, 3 barazime, asnjë humbje dhe 40 gola të shënuar kundër vetëm 5 të pësuar).

Dy skuadrat do të përballen me njëra-tjetrën në ndeshjen e dytë të një grupi G ku përfshihen edhe Zvicra e Kameruni dhe që të paktën në letër premton të jetë një nga më të balancuarit e historisë.

Për “Pentacampeões”, pengesa e parë për t'u kapërcyer në çdo rast do të jetë e vështirë, duke qenë se Serbia po prezantohet në Katar 2022 me ambicie të mëdha. Drejtohet nga Dragan Stojkoviç, është një grup plot talente dhe kjo u dëshmua mjaft edhe gjatë procesit kualifikues evropian: vendi i parë në një grup A ku përfshihej edhe Portugalia dhe pa humbje.

Brazili dhe Serbia janë përballur dy herë në historinë e tyre dhe ka mbizotëruar gjithmonë selecao që, ndër të tjera, fitoi edhe 2-0 (golat nga Paulinho dhe Thiago Silva) në ndeshjen e pare, faza e grupeve të Kupës së Botës 2018. Ndeshja tjetër, ajo miqësore është fituar me rezultatin 1-0 dhe i përket vitit 2014.

Brazil-Serbia do të luhet të enjten më 24 nëntor 2022 në orën 20:00, në stadiumin Lusail Iconic, i cili do të presë edhe finalen e Kampionatit Botëror 2022.

BRAZIL-SERBI

BRAZILI(4-2-3-1): Alisson; Danilo, Thiago Silva, Marquinhos, Alex Sandro; Fred, Casemiro; Raphinha, Neymar, Vinicius jr; Richarlison.

SERBIA (3-4-1-2): V. Milinkovic-Savic; Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic; Zivkovic, Lukic, S. Milinkovic-Savic, Kostic; Tadic; A. Mitrovic, Vlahovic.