RTSH Sport Live

Brazili e nis fuqishëm, dopieta e Richarlison shtang Serbinë

  • 24/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Brazili e nis fuqishëm, dopieta e Richarlison shtang Serbinë
Një dygolësh në pjesën e dytë nga sulmuesi i Tottenham i dha Tite tri pikët. Një shtyllë për Alex Sandron dhe një traversë për Casemiro

Brazili mundi Serbinë 2-0 dhe filloi aventurën e tij në Katar 2022 në mënyrën më të mirë të mundshme. Pas një pjese të parë me pak emocione, Seleçao rriti ritmin në pjesën e dytë dhe Richarlison merr skenën, më I dobti në fushë deri në momentin e shënimit të golit që zhbllokoi sfidën në minutën e 62-të. Goli e liroi sulmuesin e Tottenhamit, i cili dyfishoi epërsinë në minutën e 74-të me një goditje spektakolare. Për Brazilin edhe një shtyllë me Alex Sandro (60') dhe një traversë me Casemiro (81').

Një provë e madhe nga Brazili, që nuk i lë rrugëdalje Serbisë diskrete vetëm në pjesën e parë dhe u dërgon një mesazh të qartë rivalëve për titull. Njeriu i kopertinës është Richarlison, i besuari i Tites, që ka meritën që nuk e ndryshon atë dhe shpërblehet me një dopietë: zhbllokon ndeshjen e më pas e vendos fitoren në kasafortë.

Seleçaos iu desh pak kohë për të marrë energjitë e duhura, por kur Neymar dhe Vinicius ngritën ritmin e motorit, ishte mesi i errësirës për Vlahovic dhe shokët e tij të skuadrës. Hyrja e lojtarit të Juventusit e çekuilibroi shumë Serbinë, e cila pas golit të parë të pësuar, ishte në mëshirën e kundërshtarëve.

Vetëm paraqitja e mirë e Vanja Milinkovic-Savic shmangu një humbje shumë më të keqe, me një seri pritjesh të shkëlqyera, pa llogaritur shtyllat, të goditura nga Alex Sandro dhe Casemiro. Nota stonuese për Seleçao ishte daljen e hershme e Neymar për një goditje në kyçin e këmbës, ngërçet e Danilos në finale dhe performanca pa ngjyrë e Raphinhas.

STATISTIKA

  • Pasi humbën ndeshjet e tyre hapëse në Kupën e Botës në 1930 dhe 1934, Brazili ka mbetur i pamposhtur në ndeshjen e tyre hapëse në turne në 20 rastet e fundit (17 fitore, 3 barazime).
  • Richarlison është lojtari i tetë i Brazilit që shënon të paktën dy gola në ndeshjen e tij hapëse të Kupës së Botës, i pari që nga Neymar në 2014 dhe i dyti në shekullin e 21-të.
  • Richarlison ka qenë i përfshirë në 9 gola në 4 ndeshjet si titullar për Brazilin në të gjitha garat (8 gola dhe 1 asistim).
  • Richarlison ka shënuar tre gola në pesë startimet e tij të fundit për Brazilin në të gjitha garat, pasi ka gjetur rrugën e tij për të shënuar në secilën prej tyre.
  • Me 38 vjeç e 63 ditë, Thiago Silva u bë lojtari më i vjetër që doli në fushë për Brazilin në një ndeshje të Kupës së Botës, duke kaluar Djalma Santos (37 vjeç e 138 ditë në 1966).
  • Në përgjithësi, për herë të parë që nga edicioni i vitit 1986, asnjë lojtar nuk është përjashtuar me karton të kuq në ditën e parë të Kupës së Botës.