Bundesliga: Bayern nuk kursehet përballë Koln, fiton edhe Dortmund

• 27/02/2021
  • |
  • Gjermani
Në javën e 23-të, bavarezët konsolidojnë vendin e parë duke fituar 5-1 dhe presin përgjigjen nga Leipzig

Pas dy ndalesash të papritura, Bayern kthehet për të fituar në Bundesligë dhe konsolidon vendin e tij të parë në renditje. Në ditën e 121 vjetorit të lindjes së klubit, bavarezët (që vijnë nga barazimi në shtëpi me Arminia Bielefeld dhe humbja jashtë fushe me Eintracht) mbizotërojnë në Allianz Arena kundër Koln. Në Mynih përfundon 5-1: në pjesën e parë Choupo-Moting dhe Leëandoëski (të dy shërbyer nga Goretzka) e vendosën sfidën në favorin e tyre.

Pas 4 minutash në pjesën e dytë, Skhiri thekson vështirësitë mbrojtëse të kampionëve të Gjermanisë, Europës dhe Botës, duke u futur lehtë dhe kaluar Neuer. Në 65 ’Leëandoëski përsëri mbyll llogaritë duke shënuar golin 3-1 dhe 25-vjeçari Gnabry mbyll të gjitha llogaritë me dy gola, 82’ dhe 86 ’.

Fiton edhe  Borussia Dortmund, duke mbetur në garë për një vend në Champions League (aktualisht i pesti, tri pikë nga Eintracht Frankfurt i katërt dhe gjashtë nga Ëolfsburg i treti): Ekipi i Terzic mundi Armina Bielefeld 3-0 falë golit të Dahoud në minutën e 48-të, dyfishimit të Sanços me penallti në minutën e 58-të dhe golit të Reinier në minutën e 81-të.

Sukseset në shtëpi gjithashtu në dy ndeshjet e tjera që filluan në 15.30 të shtunën: Stuttgart fitoi 5-1 kundër Schalke 04 (dopietë nga Endo dhe gola nga Kalajdzic, Klement dhe Didavi. Kolasinac shënoi për Schalke), ndërsa Ëolfsburg është mjaftuar nga një autogol i Kluenter në minutën e 38-të dhe vulën në finale nga Lacroix për të marrë tri pikë në ndeshjen kundër Hertha Berlin të Sami Khedira.