Bundesliga: Eintracht ndal Leipzig, Bayern fluturon në +4

• 14/03/2021
  • |
Në Red Bull Arena përfundon 1-1: Kamada i përgjigjet Forsberg, Flick buzëqesh dhe rrit largësinë me Nagelsmann

“Luftë” mes dy skuadrave, Leipzig dhe Eintracht, feston një e tretë Bayern Munchen. 1-1 në Red Bull Arena, në fakt, favorizon kampionët në fuqi të Botës, tani +4 me vendin e dytë. Vendasit e filluan mirë, me Kluivert që bllokohet në momentet e fundit nga Trapp. Në 14’, Orban u duk se i dha epërsinë ekipit të Nagelsmann, por goli u anullua me të drejtë për offside.

Loja më pas lëshohet në pjesën e dytë: pas dy minutash, Kluivert godet nga distanca dhe Trapp neutralizon, por topi përfundon në këmbët e Forsberg, i cili realizon golin që sjell Leipzig në avantazh. Sidoqoftë, në një orë lojë, vjen 1-1: krosimi nga e majta nga André Silva dhe Kamada nënshkruan barazimin.

Të dy ekipet kanë dy mundësi të rëndësishme për të marrë fitoren në shtëpi: në minutën e 78-të, Nkunku provon me të majtën në zonë por bllokohet nga Trapp, ndërsa katër minuta më vonë Jovic shpërdoron mundësinë e golit të fitores, duke e dërguar topin jashtë. 1-1 reziston deri në fund: një pikë që nuk kënaq askënd, me Leipzig tani më shumë se një ndeshje larg Bayern dhe Eintracht, që e sheh veten  vetëm dy pikë më shumë se Dortmund i vendit të pestë.