Bundesliga, Wolfsburg fluturon, fiton 3-0 kundër Arminia Bielefeld

• 19/02/2021
  • |
Një dopietë nga Steffen dhe një gol i shkëlqyer nga Arnold i japin tri pikë skuadrës së Glasner, tani -7 prapa liderit Bayern Munchen

Në hapje të javës së 22-të të Bundesligës, Wolfsburg mundi Arminia Bielefeld 3-0 në Schuco Arena dhe uli përkohësisht distancën nga udhëheqësi Bayer në shtatë pikë. Për të vendosur ndeshjen, një dopietë nga Steffen dhe një gol i jashtëzakonshëm nga Arnold.

Në 29 ’Gerhardt gjen Steffen të lirë në zonë, zvicerani koordinohet dhe mund portierin në të djathtë duke i dhënë avantazh Wolfsburg. Anësori përsërit veten në minutën e 47-të, duke dyfishuar shifrat në favor të skuadrës mike.

Qershia mbi tortë është nga Arnold, i cili në minutën e 55-të siglon 3-0 me një goditje mjeshtërore nga jashtë zone.

Arminia Bielefeld dështon në "goditjen" e dytë javore pas barazimit në raundin e fundit kundër Bayern Munchen, dhe mbetet në vendin e 18-të në renditje. Vendi i tretë në klasifikim për Wolfsburg.