RTSH Sport Live

Chelsea për  Champions, City shtyn festën e titullit

  • 08/05/2021
  • |
  • Angli
Chelsea për  Champions, City shtyn festën e titullit
Ziyech dhe Alonso përmbysin avantazhin e nënshkruar nga Sterling: Aguero dështon nga pika e bardhë në realizimin e një ‘cucchiaio’

Antipasta e finales së ardhshme të Champions League nuk ofron ende fitoren matematikore të Premier League nga Manchester City, i cili humbet 2-1 në shtëpi përballë Chelsea. Qytetarët kaluan në epërsi në minutën e 44-të me Sterling, i shërbyer nga Aguero; ky i fundit humbet një penallti duke provuar ‘cucchiaio’ kundër një Mendy, i cili mbetet i palëvizshëm në mes të portës. Nga një 2-0 i mundshëm, arrijmë në një 1-1 të nënshkruar nga Ziyech (63 '), para golit fitues të Marcos Alonso në minutën e 92-të.

Thomas Tuchel, trajneri i Chelseat, pas fitores në Etihad kundër Manchester City, tha: "Çfarë paraqitje në pjesën e dytë! Ne luajtëm pjesën e parë në të njëjtin nivel me City. Në të vërtetë, në pesë minutat e fundit të pjesës së parë, ne ishim gati të shembeshim. Nëse ata do të kishin shënuar nga një penallti me Aguero, ndeshja do të kishte përfunduar para pjesës së dytë të lojës dhe nuk do të kishim asnjë shans për të rimarrë rezultatin”.

“Por unë jam absolutisht i impresionuar nga reagimi i djemve të mi dhe nga performanca e bërë në pjesën e dytë. Dhe për këtë ne e merituam suksesin". Ai më pas përfundoi: "Nëse doni të rrëmbeni tri pikë këtu në Etihad, ju duhet akoma pak fat, si për nga momentet ashtu edhe për vendimet e gjyqtarit. Por ne patëm shumë raste në pjesën e dytë dhe prandaj urime ekipi për performance”.

Trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, pas disfatës në shtëpi me Chelsea, tha: "Ishte një lojë e mbyllur, por në përgjithësi ne luajtëm me të vërtetë mirë. Ne e humbëm mundësinë e madhe për ta mbyllur ndeshjen me penalltinë e humbur, në fund e pjesës së parë. Ne si ekip po luanim më mirë. Ne ishim lartë dhe në fund ata arritën të shënojnë. Sidoqoftë, na mungon një penallti. Vetëm gjyqtarët e dinë pse nuk e dhanë atë".

"Në përgjithësi ishte një performancë e mirë , kishim disa shanse për ta çuar ndeshjen në shtëpi. Kemi edhe tre mundësi për t'u bërë kampionë të Anglisë, duhet të mësojmë nga kjo lojë dhe të vazhdojmë tutje. Ne do të luajmë përsëri me Chelsea në 21 ditë. Do të duhet ta harrojmë këtë ndeshje”. Për penalltinë e humbur nga Aguero para pushimit: "Ishte vendimi i tij. Ai vendosi të vepronte sipas mënyrës së tij, nuk kam asgjë për të shtuar".