RTSH Sport Live

City, Guardiola: Rezultat i pabesueshëm, me fat që Mbappé nuk ishte

  • 04/05/2021
  • |
  • Futboll Bota
City, Guardiola: Rezultat i pabesueshëm, me fat që Mbappé nuk ishte
Trajneri katalanas pas ndeshjes me PSG: "Faleminderit klubit, i cili ka investuar shumë para, por jo vetëm"

Pep Guardiola po shijon momentin historik të finales së tij të tretë në karrierë në Ligën e Kampionëve, e para në historinë e Manchester City: "Është një rezultat i pabesueshëm - tha trajneri i Citizens -. Klubi ynë ka investuar shumë me para, por jo vetëm. Na mbështeti në kohë të vështira, që të arrijmë finalen e parë të Ligës së Kampionëve, është e jashtëzakonshme. Në pjesën e parë ata luajtën më mirë se ne, ishim me fat që Mbappé nuk luajti, do të ishte vdekjeprurëse. Në pjesën e dytë ne u shoqëruam më mirë veprim dhe unë duhet ta përgëzoj Mahrez. Jemi në finale pasi mundëm një ekip që eliminoi Barcelonën".

Guardiola pastaj komentoi mbi zgjedhjen taktike, diktuar edhe nga nevoja, për të mos vendosur një sulmues qendror: "Unë nuk di si të shkoj në finale pa një qendërsulmues në fushë ... Ndoshta do të fus një sulmues në finale. Sidoqoftë, ne do të shijojmë këto javë, duke shpresuar të fitojmë Premier League për t'u përgatitur më mirë për finalen. Unë nuk mund të kërkoj më shumë nga karriera ime. Kam qenë në klube të pabesueshme me lojtarë të jashtëzakonshëm. Kjo është ndoshta më e veçanta përfundimtar, ky moment do të mbetet përgjithmonë".