RTSH Sport Live

CR7 dhe Dybala “ringjallin” Juventusin

  • 07/04/2021
  • |
  • Itali
CR7 dhe Dybala “ringjallin” Juventusin
Golat nga CR7 dhe Dybala i dhurojnë fitoren Juventusit përballë Napolit

Juventus mund Napolin 2-1 në ndeshjen e prapambetur të javës së tretë të Serisë A dhe ngjitet në vendin e tretë në renditje, duke konsoliduar pozicionin e në zonën Champions. Bardhezinjtë e zhbllokuan ndeshjen në minutën e 13-të me Ronaldon, të prezentuar nga një magji e Chieza. Vuajtën në fillim të pjesës së dytë, por e mbyllën sfidën në minutën e 73-të me një gol nga Dybala, i cili hyri pak minuta më parë. Në 90 ’Insigne shkurton me një penallti, por nuk mjafton: të besuarit e Gattuso rrëshqasin në vendin e pestë, pas Atalantës.

Një sfidë që pritej prej gjashtë muajsh, në fund arriti Juve-Napoli, pa pritje zhgënjyese. Dhe e fituan bardhezinjtë, të cilët më 4 tetor ishin në stadium duke pritur për kundërshtarët që nuk do të shfaqej kurrë. Skuadra e Andrea Pirlo tejkalon atë të mikut të tij Gennaro Gattuso.

Është një fitore që nuk e shpërndan plotësisht krizën, por i sjell bardhezinjtë përsëri në vendin e tretë në renditje, +1 nga Atalanta (me të cilën do të luajë në 18 Prill) dhe +3 mbi Napoli. Sa i përket të kaltërve, kalendari mbetet më i miri midis ekipeve që garojnë për Europën. Një mbrëmje ku nuk munguan momentet e diskutueshme, por jo në nivelin për të vënë në diskutim arbitrimin.