RTSH Sport Live

Derbi për Champions në “San Siro”, Inzaghi dhe Pioli në udhëkryqin sezonal

  • 05/02/2023
  • |
  • Itali
Derbi për Champions në “San Siro”, Inzaghi dhe Pioli në udhëkryqin sezonal
Në pritje të fazës së 16-shes, në derbin e mbrëmjes së sotme dy skuadrat luajnë një pjesë të mirë të kualifikimit për në Champions League

Vitin e kaluar derbi zgjati një vit të tërë, i fundit i luajtur në Riad me Superkupën dhe derbi i mbrëmjes me Interin dhe Milanin përkatësisht 13 dhe 15 pikë larg liderit Napoli, ndoshta do të vendosë një pjesë të madhe të kualifikimit për në Champions e ardhshëm. Një objektiv i vërtetë buxhetor përpara se të ishte në fushë si për zikaltërit ashtu edhe për kuqezinjtë. Roma, e cila mundi Empolin duke u shkëputur nga Milani dhe duke u bashkuar me Interin (tani janë 5 skuadra për tre vende), shtoi kilogramët e presionit në një sfidë tashmë shumë të tensionuar, një ndeshje e vërtetë direkte për Champions që për dy trajnerët janë tashmë një udhëkryq sezonal.

Simone Inzaghi shkon në këtë sfidë me I relaksuar, më lart në renditje dhe i freskët nga triumfi i tij në derbin e fundit saudit, i cili megjithatë paralajmëroi ekipin e tij në prag: "Derbit janë gjithmonë një histori më vete". Për ndeshjen kundër Milanit, trajneri zikaltër gjen sërish Skriniar, i cili do të jetë titullar, por pa shirit, dhe mendon përdorimin që në minutën e parë të Romelu Lukakut, i cili duket se po rritet me shpejtësi. Edhe Brozovic është rikthyer në skuadër, por Inzaghi duhet të vërë bast me vendosmëri në të njëjtin 11 si në Riad, kështu që Calhanoglu do të jetë përsëri në regji.

Nga ana tjetër, Stefano Pioli vjen me “kocka të thyera”, i kthyer nga janari më i zi i viteve të tij në me AC Milan dhe ndoshta i karrierës së tij. Pas rikthimit traumatik të pësuar nga Roma, Milani grumbulloi 4 disfata dhe një barazim, i tha lamtumirën Kupës së Italisë, titullit dhe Superkupës dhe u përplas me Lazion dhe Sassuolon. Kjo është arsyeja pse derbi sonte është një udhëkryq vendimtar për trajnerin e kuqezinjve: rifillim ose kolaps i kuqezinjve. Pioli e di mirë, ashtu si Inzaghi, që derbi nuk është një ndeshje si të tjerat. Ai i sezonit të kaluar tregoi se fitorja e tij mund të lëshojë një cunam emocionesh që mund të ndikojnë shumë në ndeshjet e ardhshme dhe trajneri vjen me disa dyshime në stërvitje. 4-3-3? 3-5-2? Mesias? Në çdo rast, gjëja me të vërtetë e rëndësishme për trajnerin do të jetë të rizbulojë unitetin dhe shpirtin e ekipit dhe të tregojë se janari ka mbaruar.