RTSH Sport Live

Diana Taurasi kalon shifrën e 10 mijë pikëve

  • 04/08/2023
  • |
  • Basketboll
Diana Taurasi kalon shifrën e 10 mijë pikëve
Bëhet lojtarja e parë në WNBA që shënon mbi 40 pikë në një ndeshje

Ylli i Phoenix Mercury është lojtarja e parë në historinë e WNBA që ka kaluar shifrën e 10,000 pikëve në karrierën e saj. Një tjetër rekord për Diana Taurasi, e cila, në moshën 41-vjeçare dhe në sezonin e saj të 19-të në këtë ligë, duket se ka ende dëshirën për të mahnitur. Titulli i koshashënueses më të mirë në historinë e WNBA-së i takonte asaj prej disa kohësh, por për Diana Taurasi nuk është kurrë e mjaftueshme kur bëhet fjalë për të luajtur, për të shënuar dhe për të fituar.

Për të kapërcyer 10,000 pikë në karrierë, një rekord i paarritur kurrë nga asnjë lojtare e WNBA, erdhi në ndeshjen Atlanta Dream 18, ku ajo shënoi 42 pikë. Koshi vendimtar mbërriti në pjesën e tretë, kur ajo shënoi një 3-pikësh nga distanca shumë e largët, e cila u pasua me festën më se logjike me shoqet e skuadrës.

“Kur bën diçka që e do, atëherë dëshiron të kalosh përtej çdo kufiri”, tha Taurasi pas ndeshjes. "Përpjekja për të shtyrë kufijtë e pikëve më ka futur në telashe ndonjëherë, por unë e dua basketbollin. Gjithmonë kam dhënë gjithçka për lojën dhe në një natë si kjo, para tifozëve tanë dhe njerëzve që i njoh prej kohësh, të cilët më ndihmuan të arrija këtu, me të vërtetë nuk mund të kisha kërkuar më shumë."

Taurasi, e cila ka fituar gjithçka në karrierën e saj, në moshën 41-vjeçare u bë gjithashtu lojtarja më e vjetër që ka shënuar më shumë se 40 pikë.