Dopieta e Fernandes fundos Uruguajin, Portugalia kualifikohet

• 28/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Vendosi një dygolësh nga Bruno Fernandes, të besuarit e Alonso do të luajnë gjithçka në ditën e fundit kundër Ganës

Portugalia mundi Uruguajin 2-0 në ndeshjen e dytë të Grupit H në Kupën e Botës 2022 dhe kualifikohet matematikisht në raundin e 16-shes, duke iu bashkuar Francës dhe Brazilit. Pas një pjese të parë koprace në emocione, boshti (ish) i Manchester United u kujdes për zhbllokimin e ndeshjes: krosim nga Bruno Fernandes dhe shkëputje nga Ronaldo, i cili tenton me kokë dhe mashtron Rochet. CR7 gëzohet, por FIFA ia cakton golin mesfushorit. Djemtë e Alonso-s reagojnë, duke grumbulluar breshëri rastesh dhe madje edhe një shtyllë me Gomez, por në kohën shtesë ndëshkohen sërish nga Fernandes (me penallti) dhe tashmë gjithçka do të luhet në ditën e fundit ndaj Ganës.

Të dy trajnerët ndryshojnë shumë në krahasim me ndeshjen hapëse, por rezultati i ndeshjes është i qartë që në minutat e para. Luzitanët dominojnë për sa i përket posedimit, ndërsa djemtë e Alonso-s kufizohen pothuajse ekskluzivisht në mbrojtjen, duke mbajtur mirë fushën dhe duke mbyllur të gjitha hapësirat. Felix dhe CR7 nuk arrijnë kurrë të marrin topin në një pozicion të rrezikshëm, Cavani dhe Nunez kryejnë pothuajse ekskluzivisht detyra, por në minutën e 32-të Uruguai ka një shans të bujshëm për ta zhbllokuarë: Bentancur bën gjithçka, duke filluar nga mesfusha, duke kaluar gjysmën e kundërshtarëve dhe shfaqet vetëm përballë Kostës, por e godet në mënyrë të gabuar. Megjithatë, është i vetmi emocion i pjesës së parë që ndonjëherë është vërtet i përgjumur.

Pjesa e dytë u hap me një mundësi të shkëlqyer për Portugalinë: aksion i frymëzuar nga Bernardo Silva dhe i përfunduar keq nga Joao Felix, i cili goditi jashtë rrjetës. Por goli ishte në ajër dhe mbërriti në minutën e 54-të: Varela vonoi, Fernandes e kapi Ronaldon me një top me telekomandë dhe sulmuesi u përfshi në aksion me një tentativë me kokë duke mashtruar Rochet. U duk se kishte një devijim të CR7, por FIFA nuk mendon kështu, pas pak minutash, vendos t'i japë autorsinë e golit lojtarit që krosoi topin.

Alonso vendos të bëjë gjithçka duke ndryshuar Cavani-n dhe Nunez-in dhe duke futur Suarez-in dhe Gomez-in. Vetëm sulmuesi i Valencias ishte një hap nga barazimi me një të djathtë nga jashtë, e cila megjithatë goditi shtyllën. Raste të tjera të mëdha i ndodhin fillimisht Suarezit, më pas De Arrascaeta, por në fillim të rikuperimit vjen ndëshkimi për Celeste: arbitri thirret sërish në monitor dhe cakton një penallti shumë për lojë me dorë, të cilën Fernandes e transformon me pak arrogance. Mesfushori, gjithashtu ishte një hap nga tripleta dy herë, por fillimisht Rochet, më pas shtylla ia mohuan mundësinë për të marrë topin në shtëpi.