Dortmund -4 nga zona Champions, Wolfsburg në vend të tretë

• 21/04/2021
  • |
Verdhezinjtë fituan 2-0 me Union Berlin: Reus shënoi pas penalltisë së humbur nga Haaland, Guerreiro dyfishoi. Ujqërit fituan 3-1 në fushën e Stuttgart

Në javën e 30-të të Bundesligës, Dortmund fitoi 2-0 me Union Berlin falë golave ​​të Reus, i cili rikonfirmoi penalltinë e humbur nga Haaland dhe Guerreiro: kthimi i verdhezinjve në -4 nga zona Champions. Kjo fitore lejon Dortmund të rritet në 52 pikë, në -4 nga Eintracht: tani do të luajë gjithçka në ndeshjen tjetër nëWolfsburg.

Në ndeshjet e tjera, Wolfsburg rimori vendin e tretë duke mposhtur Stuttgart 3-1 dhe duke kaluar Eintracht. Schlager 13’ dhe Weghorst 29’ e bënë të lehtë situatën për miqtë që në pjesën e parë, ndërsa vendasit humbën një penallti me Forster 27’. Në pjesën e dytë, Gerhardt trefishoi për Ëolfsburg, ndërsa goli I nderit për Stuttgart u shënua nga Castro 90’.

Një humbje e rëndë për Borussia Mönchengladbach, e cila u rikuperua nga 0-2 në 3-2 nga Hoffenheim. Fitore në transfertë për Mainz, 1-0 në fushën e Werder Bremen.