RTSH Sport Live

Dortmund i afrohet Bayern-it, Leipzig bie

  • 20/11/2021
  • |
  • Gjermani
Dortmund i afrohet Bayern-it, Leipzig bie
Borussia mposht Stuttgart 2-1 dhe kalon në vetëm një pikë nga bavarezët, fitojnë edhe Hoffenheim e Leverkusen.

Borussia Dortmund përfiton plotësisht nga rënia e liderëve të Bayern Munichut mbrëmë dhe  rikthehet vetëm një pikë larg nga bavarezët. Në një lojë të komplikuar pa Haaland-in, Malen kujdeset për të dalur nga ngërçi në minutën e 56-të. Skuadra e Rose-s la në mënyrë naive Massimon të vendosë barazpeshën në minutën e 63-të dhe më pas duhet të presë golin e Reus në minutën e 85-të për të parë Dortmundin të fortë në vendin e dytë.

Hap përpara drejt Evropës së Hoffenheimit, që ngrihet në 17 pikë, duke u afruar pikërisht me Leipzig në 18. Skuadra e Red Bull konfirmon të tjerat probleme të fillimit të sezonit dhe i nënshtrohet goditjeve të Samassekou (12') dhe Dabbur (68'). Ish-sulmuesi i Milanit, Andrè Silva është ende në thatësirë, i mbështetur dobët nga të gjithë bashkëlojtarët e tij.

Leverkusen rikthehet te fitorja pas katër ndeshjeve dhe kapërcen kështu në vendin e katërt në renditje me 21 pikë, ndërsa Bochum mbetet i palëvizshëm në 13. Është Adli pas vetëm katër minutash lojë që u jep avantazhin vendasve, të cilët më pas administrojnë avantazhin deri në bilbilin e fundit.

Një rast i humbur për Bielefeld, që shpërdoron me dy gola epërsi ndaj Ëolfsburg në shtëpi dhe mbetet i parafundit në renditje. Okugaëa në minutën e 11-të dhe Klos me penallti në minutën e 53-të shënuan për vendësit, por më pas një minutë çmendurie, mes 62' dhe 63' e sjell rezultatin në barazim: Ëeghorst dhe Nmecha shënuan golat për skuadrën mike.

Nuk ka dritë në fundin e tunelit në të cilin ka rënë Furth fatkeq, i cili pas dymbëdhjetë javësh në Bundesligë është ende i mbërthyer në vetëm një pikë. Edhe sot gjithçka është shumë e lehtë për Monchengladbach në shtëpi me lojën e mbyllur në pjesën e parë: Hofmann, Neuhaus dhe Plea nënshkruajnë tripletën në 45 minutat e para dhe pjesa e dytë është vetëm një formalitet për njerëzit e Hutter, të cilët kompletojnë pokerin me Hofmann në minutën e 57-të dhe shkojnë në 18 pikë në mes të zonës së Europës.