Dortmundi kalon pengesën Mainz, Bajerni është më afër

• 16/03/2022
  • |
  • Gjermani
Mjafton një gol i Witsel në minutën e 87-të që Dortmundi të pushtojë 1-0 fushën e Mainzt dhe të afrohet me Bayern, tashmë +4.

Borussia Dortmund arriti të fitojë ndeshjen kundër Mainz, duke kaluar 1-0 me Ëitsel në minutën e 87-të dhe rifilloi ëndrrën për titull. Verdhezinjtë u thirrën në katedër për të fituar, për të bërë presion mbi Bayern, por pa harruar që Meëa Arena është një fushë e vështirë. Vendasit shfaqen me raste me Stöger, të cilit i mungon saktësia, ndërsa njerëzit e Rose kërkojnë të ndizen me Thorgan Hazard, por duke mos krijuar kurrë rrezik. Pjesa e parë kaloi me pak emocione dhe shumë gabime nga të dyja palët.

Në fillim të pjesës së dytë, Stach tremb Borussian, por trajektorja e tij prek vetëm shtyllën. Dortmundi lëviz dhe në minutën e 57-të aktivizioi Haaland, ende në gjysmë shërbimi pas dëmtimit që e mbajti jashtë një muaji e gjysmë. Norvegjezi thirri Zentner në pritjen e parë të ndeshjes, me një kthesë pak të pistë në një kros nga e majta. Hyrja e bombarduesit u jep jetë të ftuarve, të cilët fillojnë të shtyjnë përpara.

Presioni rritet me kalimin e minutave dhe jep fryte pikërisht në finale: goditja e lirë e Reynës gjen Ëitsel, i cili mposht Zentner dhe 1-0. Borussia Dortmund gjeti në ekstrem tri pikët që e vendosin vetëm katër pikë prapa Bayern, në një Bundesligë që papritur u hap sërish.