RTSH Sport Live

Dybala e Abraham shtangin Empolin: Roma, një pikë larg kreut

  • 12/09/2022
  • |
  • Itali
Dybala e Abraham shtangin Empolin: Roma, një pikë larg kreut
Skuadra e Mourinhos rikthehet të fitojë pas dy humbjeve radhazi: vendi i katërt, një pikë nga vendi i parë

Roma vuan, por mposht Empolin dhe shmang ndalesën e tretë radhazi, pas disfatës ndaj Udineses (4-0) dhe Ludogorets (2-1). Verdhekuqtë fitojnë falë Paulo Dybala, i cili firmos avantazhin me një përfundim të vlefshëm dhe i shërben asist Tammy Abraham për golin e 2-1. I kotë goli i Bandinellit dhe performanca e mrekullueshme e Empolit, që godet dy shtyllat dhe tremb Rui Patricio. Mou arrin Udinesen në 13 pikë, -1 nga kreu. Pellegrini humbi penallti,  në traversë, Akpa Akpro u përjashtua.

"E rëndësishme ishte të ktheheshim te fitorja dhe ia dolëm - shpjegoi trajneri i Romës, Jose Mourinho - Vuajtëm në dhjetë minutat e fundit, por kjo është në rregull. Ne e përballuam finalen dhe rikuperimin e pafund me shpirt të madh sakrifice. Ne mund të kishim fituar me më shumë besim kundër një ekipi që është i vështirë për t'u. Por ne e merituam suksesin. Nuk donim të humbnim më pikë pas humbjes së fundit."