RTSH Sport Live

Dzeko nuk mjafton për Interin, Dybala shpëton Juven

  • 24/10/2021
  • |
  • Itali
Dzeko nuk mjafton për Interin, Dybala shpëton Juven
Boshnjaku kaloi në avantazh zikaltërit, më pas argjentinasi barazon me një penallti të dhënë nga VAR për një kontakt Dumfries-Alex Sandro

DerbI i Italisë mes Interit dhe Juventusit përfundoi në barazim 1-1, I vlefshëm për javën e 9-të të Serisë A. Dzeko i dha epërsinë zikaltërve në 17’ me një goditje fituese pas një tentative të Calhanoglu. Skuadra e Inzaghit nuk vuan shumë, por e paguan shtrenjtë veprimin e Dumfries që i godet këmbën Alex Sandros. VAR sinjalizoi një 11-metërsh dhe Dybala nga vendi ku ai nuk bëri asnjë gabim (89 '). Inzaghi largohet në -7 nga Napoli dhe Milani.

Paulo Dybala është lojtari i parë i Juventusit që shënon në tri ndeshje radhazi kundër Interit në Serie A në epokën e tri pikëve për fitore. Ka shënuar 18 nga 20 penalltitë e dhëna në Serie A, duke përfshirë 5 të fundit.

Interi dhe Juventusi barazuan një ndeshje në Serie A për herë të parë që nga prilli 2019, përsëri 1-1.

Edin Dzeko ka shënuar shtatë gola në nëntë ndeshje të këtij kampionati, aq sa në të gjithë sezonin e kaluar të Serisë A (në 27 ndeshje).

Para Edin Dzekos, lojtari i fundit që shënoi të paktën shtatë gola në nëntë ndeshjet e para të klubit në Serie A në sezonin e tij debutues me Interin ishte Ronaldo në 1997/98.

Vetëm Erling Haaland (shtatë) dhe Robert Leëandoëski (gjashtë) kanë shënuar më shumë se Edin Dzeko (pesë) në ndeshjet në shtëpi këtë sezon në 5 ligat kryesore evropiane.

Interi ka shënuar 24 gola në këtë kampionat, sezoni i fundit në të cilin zikaltërit kishin shënuar po aq gola në nëntë ndeshjet e tyre të para ishte në 1960/61.

Juventusi ka pësuar 11 gola në nëntë ndeshjet e para të sezonit në Serie A për herë të parë që nga viti 1992/93.