RTSH Sport Live

Embolo ndëshkon origjinën e tij me ndihmën e… Shaqirit

  • 24/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Embolo ndëshkon origjinën e tij me ndihmën e… Shaqirit
Sulmuesi i Monakos shënon ndaj vendit të tij të lindjes dhe i jep tre pikë të çmuara skuadrës së Yakin

Grupi G i Botërorit 2022 në Katar hapet me fitoren e Zvicrës ndaj Kamerunit: në Al Ëakrah përfundon 1-0 për ekipin e Yakin, i cili rrëmben tri pikët e para të grupit ku bëjnë pjesë edhe Brazili e Serbia. Ndeshja u vendos në minutën e 48-të nga Embolo, i lindur në Yaoundé, i cili shënoi nga disa hapa pas lëvizjes dhe asistimit të shkëlqyer të Shaqirit në të djathtë të sulmit. Përpjekjet e fundit të Luanëve të Song nuk sollën asgjë përsa i përket rezultatit.

Me këtë fitore Zvicra paralajmëron Brazilin dhe Serbinë në garën për kualifikim. Në Al Ëakrah fati e deshi që për të shënuar golin vendimtar është një lojtar i lindur në tokën e Luanëve të Paepur: Breel Embolo. Sulmuesi i Monakos nxjerr gështenjat nga zjarri i Zvicrës, e cila në pjesën e parë rrezikoi disa herë disavantazhin. Kameruni, në fakt, shkoi afër 1-0 në dy raste: me goditjen e Mbuemo të refuzuar nga Sommer dhe me kundërpërgjigjen e Toko Ekambi, i cili realizoi një goditje mbi traversë.

Në pjesën e dytë, megjithatë, loja vendimtare vjen në hapje: Shaqiri depërton në të djathtë dhe vendos në qendër Embolon, i cili nuk gabon dot nga disa hapa. 25-vjeçari shënon dhe kërkon falje: i lindur në Yaoundé dhe i natyralizuar zviceran, ai shënon ndaj vendit të tij të origjinës.

Kameruni tenton të reagojë me goditjen me kokë të Anguissa-s, më pas është Onana që shmang golin duke shmangur devijimin e Vargas nga disa hapa dhe duke bllokuar goditjen e Seferovicit në finale, i cili “gllabëron” golin e dytë në kohën shtesë. Në finale pritet një sulm nga afrikanët, por nuk arrin: përfundon 1-0, me Zvicrën gati të sfidojë Serbinë dhe Brazilin për kalimin në raundin e 16-të.

Nga ana tjetër, Kameruni është tashmë afër eliminimit: do të duhet një mrekulli kundër Vlahovicit dhe shokëve të tij dhe kundër skuadrës së selecaos.