RTSH Sport Live

F1: Austri, Vershtapen niset nga vendi i parë

  • 26/06/2021
  • |
  • Formula 1
F1: Austri, Vershtapen niset nga vendi i parë
Piloti holandez regjistron “pole position” në pistën e shtëpisë

Pole position për Max Verstapen në provat zurtare për çmimin e madh të Austrisë. Holandezi i Red Bull regjistroi kohën më të shpejtë në pistën austruiake 1.03.841 me goma të buta, i ndjekur nga dyshja e Mercedes GP Valtteri Bottas dhe Leëis Hamilton të cilët regjistruan kohë të përafërt me vendin e parë, duke premtuar një garë të ndezur ditën e dielë. Më pas klasifikimi vijon me Lando Norris, Leclerc, Yuki Tsunoda, Fernando Alonso dhe Lance Stroll.

Makina tjetër Ferrari e drejtuar nga Carlos Sainz. Ky është pole position numër 3 për pilotin holandez këtë sezon, por i pari në aboslut për makinën Red Bull në pistën e shtëpisë ku do të tentojë të regjistrojë një tjetër fitore për të thelluar diferencën me skuadrën gjermane dhe kampionin e botës, Lewis Hamilton.

Klasifikimin e përgjithshëm e kryeson pikërisht Verstappen me 131 pikë, i ndjkekur nga Hamilton me 119 dhe Sergio Perez me 84. Edhe në klasifikimin e skuadrave, Red Bull mban vendin e parë, ndërsa Mercedes GP dhe McLaren Mercedes plotësojnë podiumin. Gara do të zhvillohet të dielën dhe ashtu si provat zyrtare do të transmetohet drejtëpërdrejtë në RTSH.