RTSH Sport Live

F1, Francë: Verstapen niset i pari, Hamilton e ndjek

  • 19/06/2021
  • |
  • Formula 1
F1, Francë: Verstapen niset i pari, Hamilton e ndjek
Hollandezi i Red Bull do të niset para të gjithëve në GP francez, përpara çiftit Mercedes. Ferrari që do të fillojë nga vendi i pestë me Sainz dhe nga i 7-ti me Leclerc

Për të shijuar nisjen nga vendi i parë në GP të Francës është është Max Verstappen i Red Bull. Piloti hollandezl, pasi dominoi si në seancat e dyta dhe të treta kualifikuese, arriti t'i linte të gjithë prapa tij duke mbyllur xhiron e tij më të mirë në 1'29 "990 dhe duke pushtuar kështu pozicionin e parë nga i cili do të fillojë kur semaforët të japin sinjalin në garën transalpine. Në krah të tij Mercedesi i Leëis Hamilton, ndërsa Mercedesi tjetër i drejtuar nga Valtteri Bottas do të hapë rreshtin e dytë. Megjithatë, pas tyre, Red Bulls i drejtuar nga Sergio Perez.

Performancë e mirë për Ferrarin, që do të fillojë nga pozicioni i pestë me Carlos Sainz dhe nga i shtati me Charles Leclerc. Nga ana tjetër, të dy makinat e kuqe janë ndarë nga Alpha Tauri i Pierre Gasly. Për të mbyllur dhjetëshen e parë janë dy McLarens të Norris (i 8-ti) dhe Ricciardo (i 10-ti) ndërsa Fernando Alonso me Alpin, në garën në shtëpi të ekipit francez, do të fillojë nga pozicioni i nëntë.

Renditja:

1. Verstappen (Red Bull) 1’29”990
2. Hamilton (Mercedes) 1’30”248
3. Bottas (Mercedes) 1’30”376
4. Perez (Red Bull) 1’30”445
5. Sainz (Ferrari) 1’30”840
6. Gasly (AlphaTauri) 1’30”868
7. Leclerc (Ferrari) 1’30”987
8. Norris (McLaren) 1’31”252
9. Alonso (Alpine) 1’31”340
10. Ricciardo (McLarern) 1’31”382
11. Ocon (Alpine) 1’31”736
12. Vettel (Aston Martin) 1’31”767
13. Giovinazzi (Alfa Romeo) 1’31”813
14. Russell (Williams) 1’32”065
15. Schumacher (Haas) 1’32”942
16. Latifi (Williams) 1’33”062
17. Raikkonen (Alfa Romeo) 1’33”354
18. Mazepin (Haas) 1’33”554
19. Stroll (Aston Martin) 2’12”584
20. Tsunoda (AlphaTauri) s.t.