RTSH Sport Live

F1, GP Francë: Verstapen triumfon përpara Hamilton, Ferrari shumë larg

 • 20/06/2021
 • |
 • Formula 1
F1, GP Francë: Verstapen triumfon përpara Hamilton, Ferrari shumë larg
Rezultatet e garës franceze me Ferrarin që kurrë nuk u ngjit në nivelin për të luftuar për pozitat e larta: Sainz është i 11-ti

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Francës, duke thyer hegjemoninë e Leëis Hamilton në cirkuitin 'Paul Ricard'. Në xhiron e parafundit, piloti britanik i Mercedes duhet t'i nënshtrohet rivalit të tij për titull, i cili me Red Bull kthehet në shkallën e lartë të podiumit pas Imola dhe Monaco. Një Red Bull që vendos dy makina në tre të parët me vendin e tretë të meksikanit Sergio Perez, në gjendje të paraprijë Valtteri Bottas. Larg, shumë larg dy Ferrarit me Carlos Sainz të 11-të dhe Charles Leclerc madje të 16-të. Një hap prapa nga ajo që u pa në Baku dhe Monako për dy makinat e kuqe, të cilat do të përpiqen të rikuperohen nga Grand Prix i ardhshëm i planifikuar në më pak se 7 ditë në Austri.

Pas Bottas, Lando Norris (McLaren), Daniel Ricciardo (McLaren), Pierre Gasly (Alpha Tauri), Fernando Alonso (Alpine), Sebastian Vettel (Aston Martin) dhe Lance Stroll (Aston Martin) plotësojnë Top-10. Me këtë sukses Verstappen rrit hendekun e tij në renditjen e pilotëve përpara Hamilton.

Renditja e garës së sotme:

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Lewis Hamilton (Mercedes)
 3. Sergio Perez (RedBull)
 4. Valtteri Bottas (Mercedes)
 5. Lando Norris (McLaren)
 6. Daniel Ricciardo (McLaren)
 7. Pierre Gasly (Alpha Tauri)
 8. Fernando Alonso (Alpine)
 9. Sebastian Vettel (Aston Martin)
 10. Lance Stroll (Aston Martin)
 11. Carlos Sainz (Ferrari)
 12. George Russell (Williams)
 13. Yuki Tsunoda (Alpha Tauri)
 14. Esteban Ocon (Alpine)
 15. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo)
 16. Charles Leclerc (Ferrari)
 17. Kimi Raikkonen (Alfa Romeo)
 18. Nicolas Latifi (Williams)
 19. Mick Schumacher (Haas)
 20. Nikita Mazepin (Haas)