RTSH Sport Live

FA Cup, Manchester United dhe Tottenham kualifikohen

  • 28/01/2023
  • |
  • Angli
FA Cup, Manchester United dhe Tottenham kualifikohen
Djajtë e Kuq dhe Spurs të Conte kalojnë. Përpara gjithashtu edhe Leicester, Leeds, Southampton dhe Bristol. Pesë sfidado të përsëriten

Misioni i përfunduar për Tottenhamin, që triumfoi 3-0 në fushën e Preston-it dhe kaloi në fazën e 16-shes. Megjithatë, skuadrës së Antonio Conte-s iu desh kohë që të vendoste ndeshjen në rrugën e duhur. Pas një pjese të parë pa gola, është Son ai që e ndryshon ndeshjen me dy gola. Në finale shënoi edhe Danjuma.

Kualifikohet edhe Manchester United, i cili ka mundur 3-1 Reading. Ish-lojtari i Real Madridit, Casemiro ka shënuar dy gola. Fred mendoi për golin e tretë të Djajve të Kuq para golit të flamurit të mysafirëve të firmosur nga Mbengue.

Nga ndeshjet e luajtura pasdite, pesë do të shkojnë në përsëritjen klasike të parashikuar historikisht nga rregullorja e FACup. Vetëm Southampton, i cili mundi Blackpool 2-1, Leicester, që mundi Walsall 1-0, Leeds, që mundi Accrington Stanley 3-1, dhe Bristol City, që mposhti WBA-në 3-0 kaluan në raundin e 16-shes.

Ndeshjet e tjera përfunduan në barazim , të cilat janë: Blackburn-Birmingham 2-2; Fulham 1-1 Sunderland; Ipswich 0-0 Burnley; Luton 2-2 Grimsby; Sheffield Wednesday 1-1 Fleetwood.