RTSH Sport Live

Ferrari, dopietë në provat e lira: Sainz përpara Leclerc

 • 15/09/2023
 • |
 • Formula 1
Ferrari, dopietë në provat e lira: Sainz përpara Leclerc
Spanjolli e ndali orën në 1:32.120 me vetëm 18 të mijtat e avantazhit ndaj Charles Leclerc

Carlos Sainz është më i shpejti në FP2 në Singapor, në prag të garës së raundit të gjashtëmbëdhjetë të F1 për këtë sezon. Spanjolli e ndali orën në 1:32.120 me vetëm 18 të mijtat e avantazhit ndaj Charles Leclerc, për një Ferrari një-dy që pasqyronte atë që u pa në FP1. Situata ndryshon duke marrë parasysh ritmin e garës, në të cilin spikat Aston Martin i Fernando Alonso-s, por edhe Mercedes duket se po i afrohet Ferrarit, në të cilin është mbi të gjitha Leclerc ai që vuan. Sergio Perez gjithashtu bëri mirë në periudhat e gjata, për një Red Bull të mërzitshëm deri më tani. Meksikani përfundoi i shtati, përpara Max Verstappen.

Provat zyrtare do të zhvillohen të shtunën, dhe do të vijnë drejtpërdrejt në RTSH Sport, duke nisur nga ora 15:00, kurse gara të dielën vjen drejtpërdrejt në RTSH 1 dhe RTSH Sport, duke nisur nga ora 14:00.

Provat e lira, Top 10:

 1. Carlos Sainz (Ferrari)
 2. Charles Leclerc (Ferrari)
 3. George Russell (Mercedes)
 4. Fernando Alonso (Aston Martin)
 5. Lewis Hamilton (Mercedes)
 6. Lando Norris (McLaren)
 7. Sergio Perez (Red Bull)
 8. Max Verstappen (Red Bull)
 9. Kevin Magnussen (Haas)
 10. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)