RTSH Sport Live

Ferrari, Leclerc beson te fitorja: Në Monza mund të ndodhë gjithçka

  • 30/08/2023
  • |
  • Formula 1
Ferrari, Leclerc beson te fitorja: Në Monza mund të ndodhë gjithçka
Monegasku nuk e fsheh dëshirën për hakmarrje para tifozëve të Ferrarit

Ferrari është gati të dalë në pistën e Monzas me rastin e Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1 2023 dhe veçanërisht dy pilotët Charles Leclerc dhe Carlos Sainz. Monegasku, gjatë një interviste të dhënë për mikrofonat e Sky Sport, tha se ishte shumë i emocionuar: "Do të jetë e vështirë, por sa herë që mbyll kaskën time e besoj gjithmonë. Situata nuk është e lehtë tani, por çdo gjë mund të ndodhë në Monza. Kam një ndjenjë të veçantë me këtë cirkuit. Jam i emocionuar, dje isha në simulator dhe duke parë të gjithë këta njerëz sot më dha një emocion të veçantë. Mezi pres të jem në pistë, duke shpresuar të kemi një paraqitje të mirë”.

Carlos Sainz zbuloi gjithashtu se po përjetonte emocione të mëdha në Monza: "Kaska ime, e frymëzuar nga historia e vjetër e Ferrarit, më kujton vitet më parë. Tifozët bëjnë diferencën në momente të vështira, vitin e ardhshëm ata duan të jenë përsëri konkurrues. Ëndrra ime është të ngjitem në podiumin në Monza para tifozëve tanë, po bëhemi gati për të përballuar fundjavën. Kam pushuar dy ditët e fundit, për të mbërritur plotësisht i ngarkuar për këtë takim të rëndësishëm. Fitore? Le të shpresojmë që Verstappen të bëjë një gabim…".