RTSH Sport Live

Ferrari, revolucion total: ja kush largohet mes Leclerc dhe Sainz

  • 01/12/2022
  • |
  • Formula 1
Ferrari, revolucion total: ja kush largohet mes Leclerc dhe Sainz
Dy pilotët e Ferrarit, Charles Leclerc dhe Carlos Sainz

Charles Leclerc dhe Carlos Sainz shkojnë shumë mirë dhe kanë kontrata që skadojnë në fund të vitit 2024. Megjithatë, ngjashmëritë ndalojnë këtu, në dritën e marrëdhënies midis Leclerc dhe Mattia Binotto që është ftohur gjatë kësaj periudhe dhe të iniciativës së presidentit John Elkann për të inkurajuar afrimin në ekip të një drejtori që koncepton vetëm skemën e sulmuesit të vetëm. Qoftë Vasseur apo dikush tjetër, ky është mandati që do të duhet të përgjigjet, ky është vizioni i drejtuesve të Ferrarit, të magjepsur nga ideja për t'iu përgjigjur ofensivës Red Bull/Verstappen vetëm me Leclerc.

Por reagimi i pilotëve mbetet për t'u zbuluar: si do të reagojë Sainz nëse përfundon duke u konsideruar në një pozicion vartës në krahasim me partneren e tij? Spanjolli, ambicioz dhe i etur, vështirë se do të zgjedhë të qëndrojë me Ferrarin me çdo kusht, edhe nëse kjo do të rezultojë e paqëndrueshme: domethënë, ai nuk do të "barrikelizohej" (një shprehje e shëmtuar, le të shpresojmë që të jep një ide) duke pranuar të qëndrojë përkrah një piloti të parë, vetëm për të veshur tutat e kuqe.

Është për t'u zbuluar edhe reagimi i Leclerc: ai tërhoqi vëmendjen e drejtuesve të lartë për veten e tij për të qenë në qendër të projektit, por si do ta pranojë afatin të paktën katërvjeçar që kërkon riorganizimi i linjës komanduese të skuderisë? Çfarë konsiderate do t'i kalojë atij nëse kupton se mund të bëhet realisht kampion bote në sezonin e tij të nëntë në Formula 1, i teti me Ferrarin? Michael Schumacher (1993-2000)  fitoi në vitin e tij të tetë me të kuqen, por ai kishte tashmë dy tituj në brezin e tij (1994-1995 me Benetton).

Prandaj, Charles mund të lodhet më shpejt, por vetëm për një ekip të lartë dhe sot i vetmi vend i mundshëm për uljen e tij duket të jetë Mercedes. Megjithatë, me afate që nuk janë afër (jo përpara vitit 2025) dhe ndoshta duke kaluar nga tigani në grill: në fakt, është ende një ekip anglez që vendosi një pilot anglez (George Russell) në qendër të projektit.

Kur Elkann foli për objektivat e vitit 2026, Charles komentoi jo me butësi: “Presidenti është realist, por unë jam i padurueshëm. Do të bëj gjithçka për të fituar sa më shpejt duke filluar nga viti i ardhshëm”. Ajo që në thelb mund të ndodhte gjithashtu duke qenë se makina e vitit 2023 - evolucion dhe jo revolucion, krahasuar me atë aktual - u krijua pikërisht me këtë qëllim dhe duhet të kishte një motor definitivisht të fuqishëm dhe të fortë.

Kthimi në Sainz: nëse ai nuk ka më sigurinë se do të jetë në gjendje të luajë letrat e tij plotësisht në të njëjtin nivel me partnerin e tij, Carlitos mund t'i afrohet Audit të palindur. Menaxheri i tij i vërtetë është babai i tij, kampioni i shumëfishtë i Rally, i angazhuar në Dakar.