RTSH Sport Live

Ferrari  shkëlqen në Las Vegas, por Sainz penalizohet

 • 18/11/2023
 • |
 • Formula 1
Ferrari  shkëlqen në Las Vegas, por Sainz penalizohet
Ferrari bën dopietë, me Sainz i cili megjithatë do të niset nga vendi i 12-të

Një super Ferrari dhe një Charles Leclerc madhështor pushtojnë pole position në Las Vegas GP, faza e parafundit e sezonit F1. Në pistën shumë të shpejtë të qytetit amerikan, Monegasku konfirmoi formën e tij duke rrëmbyer vendin e parë, duke e ndalur kohën në 1:32.726, duke mposhtur shokun e tij të skuadrës Carlos Sainz me vetëm 44 të mijëta. Mund të kishte qenë rreshti i parë i të kuqve, por spanjolli do të startojë i 12-ti për shkak të dënimit të vendosur ndaj tij për ndërrimin e baterisë.

Max Verstappen përfitoi nga kjo dhe u ngjit në vendin e dytë në rrjet, përpara Mercedes të George Russell dhe Alpine të Gasly. Kualifikuese zhgënjyes për Hamilton dhe Perez, të dy të përjashtuar nga Q3 dhe të detyruar të startojnë në vendin e 10-të dhe të 11-të përpara Ferrarit të Sainz-it.

PROVAT ZYRTARE

Rreshti i parë

 1. Charles Leclerc (Ferrari)
 2. Max Verstappen (Red Bull)

Rreshti i dytë

 1. George Russell (Mercedes)
 2. Pierre Gasly (Alpine)

Rreshti i tretë

 1. Alexander Albon (Williams)
 2. Logan Sargeant (Williams)

Rreshti i katërt

 1. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 2. Kevin Magnussen (Haas)

Rreshti i pestë

 1. Fernando Alonso (Aston Martin)
 2. Lewis Hamilton (Mercedes)

Rreshti i gjashtë

 1. Sergio Perez (Red Bull)
 2. Carlos Sainz (Ferrari) **

Rreshti i shtatë

 1. Nico Hulkenberg (Haas)
 2. Daniel Ricciardo (AlphaTauri)

Rreshti i tetë

 1. Lando Norris (McLaren)
 2. Esteban Ocon (Alpine)

Rreshti i nëntë

 1. Guanyu Zhou (Alfa Romeo)
 2. Oscar Piastri (McLaren)

Rreshti i dhjetë

 1. Lance Stroll (Aston Martin) *
 2. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)

*5 pozicione penalizim

** 10 pozicione penalizim