RTSH Sport Live

FIA miraton kalendarin 2023

  • 20/09/2022
  • |
  • Formula 1
FIA miraton kalendarin 2023
Formula 1 nis në Bahrein më 5 mars dhe përfundon më 26 nëntor në Arabinë Saudite

Federata Botërore e Automobilizmit (FIA) ka miratuar kalendarin e garave të Formula 1 për vitin 2023. Gjithçka nis më 5 mars në Bahrein për të përfunduar më 26 nëntor në Abu Dabi. Në mars do të jetë edhe Çmimi i Madh i Arabisë Saudite. Prilli është me tre gara në Australi më 2 prill, Kinë 16 prill dhe Azerbajxhan më 30 prill. Po kështu tre gara në maj, përkatësisht më 7 në Majami, 21 maj në Emilia-Romanja dhe 28 maj në Monako. Qershori përmbledh vetëm dy gara, në Spanjë, pikërisht në Barcelonë, dhe në Kanada.

Korriku është muaji më i ngjeshur me katër gara, përkatësisht në Austri, Britaninë e Madhe, Hungari dhe Belgjikë. Një periudhë pushimi tre javore për t’u rikthyer më 27 gusht në Holandë. Në shtator garohet në Monza, në Singapor dhe Japoni. Tetori i zhvendos pilotët në Katar, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Meksikë.

E nëntori, përveç Çmimit të Madh të Arabisë Saudite, ka dhe garën e Brazilit e të Las Vegasit. Ky është kalendari i Formula 1 për 2023.

Mund të jetë një imazh i ‎teksti që thotë "‎TM 2023 CALENDAR R1 MAR SAKHIR للأهاری R2 R13 17-19 MAR ARABIA JEDDAH R3 HUNGARY BUDAPEST MAR-02 APR R14 28-30 JUL SPA-FRANCORCHAMPS MELBOURNE R4 R15 14-16 APR SHANGHAI R5 ANDS ZANDVOORT R16 01-03 SEP 28-30APR APR BAIJAN BAKU MONZA R6 05-07 MAY R17 MIAMI SINGAPORE 19-21 MAY IMOLA R18 SEP SUZUKA R8 MAY R19 06-080CT MONACO LOSAIL R9 R20 20-22 OCT USA AUSTIN 02-04 JUN BARCELONA 16-18 JUN R10 R21 MONTREAL 27-290CT CITY R11 JUN-O2 JUL R22 NOV SPIELBERG R12 R23 SAO PAULO 16-18 VEGAS LAS VEGAS KINGDOM SILVERSTONE R24 24-26 NOV YAS MARINA SUBJECTTOFIACIRCUITHOMOLOGATION‎"‎